29. OLSZTYŃSKIE SPOTKANIA TERATRALNE - ZAPRASZAMY!

"29. OLSZTYŃSKIE SPOTKANIA TERATRALNE - ZAPRASZAMY!"

Agata Kulesza, Jerzy i Maciej Sthurowie, Mariusz Bonaszewski, Jacek Braciak i Aleksandra Popławska na deskach Teatru Warmii I Mazur!
Najciekawsze spektakle z całej Polski i to aż przez 8 dni - teatralna mnogość tematów, konwencji, gatunków, estetyki i stylów
- to wszystko w Olsztynie już we wrześniu!

Co roku pokazywane są różnorodne formy sceniczne - od monodramów przez operę i taniec, po teatry instytucjonalne i offowe. Festiwal jest przede wszystkim skierowany do Widzów, a nie krytyków i znawców, chociaż po 29 edycjach Widzowie mogą się już czuć ekspertami.  To 8 dni pełnych emocji, porównywalnych do tych, jakie odczuwa się podczas jazdy na rollercoasterze, z nieustanną chęcią na więcej, co jest charakterystyczne dla każdej edycji.
Przez cały rok przedstawiciele Teatru podróżują po Polsce, obserwując najgłośniejsze, najpopularniejsze i najczęściej nagradzane spektakle. Olsztyńskie Spotkania Teatralne nie mają konkretnego tematu przewodniego, prezentując jedynie jedne z najlepszych i najbardziej interesujących przedstawień na scenie teatralnej.
 

GENIUSZ
Reżyseria: Jerzy Stuhr

GRAMY: 13 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA DUŻA
Dramatycznie zderzenie dwóch postaci niezwykłego kalibru: Józefa Stalina i Konstantina Stanisławskiego. Pierwszy to tyran i jeden z największych zbrodniarzy w historii, ale też teatralny koneser i gorliwy widz. Drugi - bodaj największy kreator teatralny współczesności, ojciec nowoczesnego teatru, twórca „Metody” - systemu reguł gry aktorskiej, po dziś dzień (choć w różnych odmianach) uważanego za kanoniczny.
„Geniusz” to polska prapremiera dramatu Tadeusza Słobodzianka, autora tak głośnych sztuk, jak m.in. „Obywatel Pekosiewicz”, „Prorok Ilja”, „Sen pluskwy” czy „Nasza klasa”, którą wystawiono już kilkadziesiąt razy na całym świecie. W roli Stalina - Jacek Braciak,
w roli Stanisławskiego - Jerzy Stuhr, który po ponad półwieczu wspaniałej kariery aktorskiej
i pedagogicznej tę rolę i spektakl traktuje jak swoiste podsumowanie.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ

W MAJU SIĘ NIE UMIERA. HISTORIA BARBARY SADOWSKIEJ
Reżyseria: Anna Gryszkówna
GRAMY: 14 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA KAMERALNA

Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.
A teraz? Gdzie jest wasza odwaga? No, spójrzcie mi w oczy! Żaden adwokat, żaden prokurator was przede mną nie obroni.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ


KIEDY STOPNIEJE ŚNIEG
Reżyseria: Katarzyna Minkowska
GRAMY: 15 WRZEŚNIA G. 18.00 | SCENA DUŻA

 Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak na potrzeby spektaklu stworzyli oryginalny scenariusz - portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć
i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje. O tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić. I o odważnych czynach, które bywają określane jako tchórzliwe, w zależności od tego, kto patrzy i z jakiego powodu potrzebuje je nazwać.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ

PRZEŁAMUJĄC FALE
Reżyseria: Justyna Łagowska
GRAMY: 16 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA MARGINES

Ułóż się wygodnie i zamknij oczy. Opowiem ci o miłości. O potężnym uczuciu, które może dać siłę, ale potrafi też obnażyć nasze największe słabości. O tym, co połączyło Bess i Jana, choć nikt nie dawał temu związkowi szans. Opowiem ci o ludziach, których miłość została wystawiona na próbę. O wypadku, który odmienił ich życie w momencie, gdy wydawało się najbardziej szczęśliwe. Bo miłość to łzy radości, ale i cierpienia. Myślisz, że nie potrafi ranić? Zamknij oczy. Wzdłuż morskiego wybrzeża idzie kobieta... Widzisz to?
Jeden z najgłośniejszych filmów Larsa von Triera w scenicznej adaptacji na dwoje aktorów - z kultowym dziełem mierzą się Aleksandra Przybył i Dariusz Chojnacki.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ

MAŁA PIĘTNASTKA - LEGENDY POMORSKIE
Reżyseria: Tomasz Man
GRAMY: 18 WRZEŚNIA G. 19.30 | SCENA MARGINES

Mała Piętnastka to historia katastrofy, która wydarzyła się na wakacjach w roku 1948 na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni chciała zrobić atrakcję harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać…
Spektakl jest próbą odtworzenia tych wydarzeń.
Widzowie będą ławnikami, a aktorzy zeznają relacje.
W przedstawieniu usłyszymy również piosenki harcerskie na żywo.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ


MATKA
Reżyseria: Anna Augustynowicz
GRAMY: 18 WRZEŚNIA G. 18.00 | SCENA DUŻA

Jedna z najsłynniejszych sztuk Witkacego – “Matka” – na afiszu Teatru Ateneum w Warszawie.|
gata Kulesza wcieli się w Janinę Węgorzewską, ślepnącą kobietę, która trawi czas na robieniu na drutach i wspomaga się różnymi substancjami… Próbuje też ułożyć sobie relacje z synem Leonem (Adam Cywka), domorosłym artystą i filozofem. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie aż do trudnego do przewidzenia, acz nieuchronnego końca.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ

ZEMSTA
Reżyseria: Michał Zadara
GRAMY: 19 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA DUŻA

„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ

 

W środę 12 czerwca w Kasie Teatru będzie można zakupić karnet na cały festiwal w cenie 590 zł.
Liczba karnetów ograniczona.
Sprzedaż biletów na poszczególne spektakle rozpocznie się w czwartek 13 czerwca 2024 r. o godz. 11:00 w Kasie Teatru oraz online
TUTAJ. Do końca czerwca bilety dostępne będą w przedsprzedaży z 10% zniżką.