"29. OLSZTYŃSKIE SPOTKANIA TEATRALNE - ZAPRASZAMY!"
Agata Kulesza, Maciej Sthur, Krystyna Janda, Mariusz Bonaszewski i Aleksandra Popławska na deskach Teatru Warmii I Mazur!
Najciekawsze spektakle z całej Polski i to aż przez 8 dni - teatralna mnogość tematów, konwencji, gatunków, estetyki i stylów
- to wszystko w Olsztynie już we wrześniu!
Co roku pokazywane są różnorodne formy sceniczne - od monodramów przez operę i taniec, po teatry instytucjonalne i offowe. Festiwal jest przede wszystkim skierowany do Widzów, a nie krytyków i znawców, chociaż po 29 edycjach Widzowie mogą się już czuć ekspertami. To 8 dni pełnych emocji, porównywalnych do tych, jakie odczuwa się podczas jazdy na rollercoasterze, z nieustanną chęcią na więcej, co jest charakterystyczne dla każdej edycji.
Przez cały rok przedstawiciele Teatru podróżują po Polsce, obserwując najgłośniejsze, najpopularniejsze i najczęściej nagradzane spektakle. Olsztyńskie Spotkania Teatralne nie mają konkretnego tematu przewodniego, prezentując jedynie jedne z najlepszych i najbardziej interesujących przedstawień na scenie teatralnej.
ZAPISKI Z WYGNANIA
Reżyseria: Magda Umer
TEATR POLONIA (WARSZAWA)
GRAMY: 10 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA DUŻA
„Zapiski z wygnania” to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami z Polski. Spektakl jest oparty na książce, jednak zobaczymy w nim o wiele więcej: projekcje wideo z tamtego czasu, fragmenty kronik, cytaty z ważnych przemówień partyjnych oficjeli, a Krystyna Janda wykona kilka znanych piosenek. Przeniesiemy się do czasu wydarzeń marcowych ’68, kiedy to kilkanaście tysięcy polskich Żydów zostało przymuszonych przez ówczesne władze PRL do emigracji. Upokorzenie, jakiego wówczas doświadczyli, było przejmujące.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ
W MAJU SIĘ NIE UMIERA. HISTORIA BARBARY SADOWSKIEJ
Reżyseria: Anna Gryszkówna
DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ (WARSZAWA)
GRAMY: 14 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA KAMERALNA
Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.
A teraz? Gdzie jest wasza odwaga? No, spójrzcie mi w oczy! Żaden adwokat, żaden prokurator was przede mną nie obroni.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ
KIEDY STOPNIEJE ŚNIEG
Reżyseria: Katarzyna Minkowska
TR WARSZAWA
GRAMY: 15 WRZEŚNIA G. 18.00 | SCENA DUŻA
Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak na potrzeby spektaklu stworzyli oryginalny scenariusz - portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć
i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje. O tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić. I o odważnych czynach, które bywają określane jako tchórzliwe, w zależności od tego, kto patrzy i z jakiego powodu potrzebuje je nazwać.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ
PRZEŁAMUJĄC FALE
Reżyseria: Justyna Łagowska
TEATR ŚLĄSKI IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO (KATOWICE)
GRAMY: 16 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA MARGINES
Ułóż się wygodnie i zamknij oczy. Opowiem ci o miłości. O potężnym uczuciu, które może dać siłę, ale potrafi też obnażyć nasze największe słabości. O tym, co połączyło Bess i Jana, choć nikt nie dawał temu związkowi szans. Opowiem ci o ludziach, których miłość została wystawiona na próbę. O wypadku, który odmienił ich życie w momencie, gdy wydawało się najbardziej szczęśliwe. Bo miłość to łzy radości, ale i cierpienia. Myślisz, że nie potrafi ranić? Zamknij oczy. Wzdłuż morskiego wybrzeża idzie kobieta... Widzisz to?
Jeden z najgłośniejszych filmów Larsa von Triera w scenicznej adaptacji na dwoje aktorów - z kultowym dziełem mierzą się Aleksandra Przybył i Dariusz Chojnacki.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ
MAŁA PIĘTNASTKA - LEGENDY POMORSKIE
Reżyseria: Tomasz Man
NOWY TEATR IM. WITKACEGO (SŁUPSK)
GRAMY: 18 WRZEŚNIA G. 19.30 | SCENA MARGINES
Mała Piętnastka to historia katastrofy, która wydarzyła się na wakacjach w roku 1948 na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni chciała zrobić atrakcję harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać…
Spektakl jest próbą odtworzenia tych wydarzeń.
Widzowie będą ławnikami, a aktorzy zeznają relacje.
W przedstawieniu usłyszymy również piosenki harcerskie na żywo.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ
MATKA
TEATR ATENEUM (WARSZAWA)
Reżyseria: Anna Augustynowicz
GRAMY: 18 WRZEŚNIA G. 18.00 | SCENA DUŻA
Jedna z najsłynniejszych sztuk Witkacego – “Matka” – na afiszu Teatru Ateneum w Warszawie.|
gata Kulesza wcieli się w Janinę Węgorzewską, ślepnącą kobietę, która trawi czas na robieniu na drutach i wspomaga się różnymi substancjami… Próbuje też ułożyć sobie relacje z synem Leonem (Adam Cywka), domorosłym artystą i filozofem. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie aż do trudnego do przewidzenia, acz nieuchronnego końca.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ
ZEMSTA
Reżyseria: Michał Zadara
TEATR KOMEDIA (WARSZAWA)
GRAMY: 19 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA DUŻA
„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.
WIĘCEJ O SPEKTAKLU: KLIKNIJ
W środę 12 czerwca w Kasie Teatru będzie można zakupić karnet na cały festiwal w cenie 590 zł.
Liczba karnetów ograniczona.
Sprzedaż biletów na poszczególne spektakle rozpocznie się w czwartek 13 czerwca 2024 r. o godz. 11:00 w Kasie Teatru oraz online TUTAJ. Do końca czerwca bilety dostępne będą w przedsprzedaży z 10% zniżką.