"On wrócił"... na Scenę Margines!

Pożegnanie z tytułem!

Berlin, rok 2016. Na ławeczce w parku budzi się… Adolf Hitler. Świat tonie w nihilizmie neoliberalnego rozpasania, innymi słowy: schodzi na psy. Führer jest zniesmaczony zanikiem dziejowej dyscypliny, która kształtuje prawdziwie silne narody. Brany omyłkowo przez niefrasobliwych berlińczyków za zwykłego komika, postanawia przywrócić porządek, musi tchnąć nowe życie w nadpsutą tkankę współczesnej kultury. Powtórny tryumf jego idei wiedzie przez świat mediów. Hitler onieśmiela i jednocześnie ośmiela. Staje się „kanclerzem” YouTube’a – jego popularność rośnie, bo wielu w głębi duszy czuje, że świat trzeba wziąć za pysk, jeszcze raz określić, kto obcy, kto swój i odrzucić polityczną poprawność słabych ludzi. Niby niemiecka to sztuka, a jakże uniwersalna i na czasie.

Piotr Ratajczak, reżyser spektaklu, opowiada o powrocie Adolfa sięgając do konwencji slapsticku. Jest śmiesznie tak bardzo, że aż po plecach przechodzą ciarki. W roli głównej obsadził...kobietę! Jak mówi: 
Bawimy się czymś takim jak figura Adolfa Hitlera w popkulturze, pokazujemy, że tylko kilka emblematów wystarczy do tego, żeby pokazać Hitlera i wszyscy będą rozpoznawać tę postać. Nie ma znaczenia, kto będzie grał tego Hitlera na poziomie płci – to po pierwsze, a po drugie Milena Gauer jest świetną aktorką, więc chcieliśmy, by zagrała tę postać.

I dodaje: Nie chciałbym, żeby powstało wrażenie, że my tego Hitlera „oswajamy”, dlatego że automatycznie będziemy gdzieś sympatyzować z nim w pewnych momentach. Chciałbym, żebyśmy w pewnym momencie pomyśleli, czy (…) ten rodzaj podziwu dla „twardej ręki”, dla bardzo dyktatorskich zachowań, czy to jest właściwa droga, na której chcielibyśmy widzieć naszą demokrację – zaznaczył.

przekład: Eliza Borg, adaptacja, dramaturgia: Maria Marcinkiewicz-Górna, reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, scenografia: Matylda Kotlińska, kostiumy: Grupa Mixer, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, reżyseria świateł: Damian Pawella
 
obsada: Marzena Bergmann, Milena Gauer, Jarosław Borodziuk, Grzegorz Gromek, Radosław Hebal, Paweł Parczewski.
 
Gramy: 6-10 czerwca, godz. 19:30, Scena Margines
 
Prawa autorskie do tłumaczenia reprezentuje Grupa Wydawnicza Foksal
 
 
 
"Goodbye Alabama" w repertuarze!
"Goodbye Alabama" w repertuarze!
więcej
Goodbye Alabama
Goodbye Alabama

Premiera muzycznego spektaklu studentów tuż-tuż!

więcej
Warsztaty krytyki teatralnej
Warsztaty krytyki teatralnej

Bezpłatne warsztaty z Justyną Biernat i Jackiem Wakarem!

więcej
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: