IV dzień festiwalu

Fotorelacja!

Festiwalową sobotę otworzyło czytanie "Złe drogi" autorstwa Natalii Worożbyt, w reżyserii Mateusza Przyłęckiego i oczywiście wykonaniu aktorów Teatru Jaracza. Tekst opowiadał o dziennikarce, która znalazła się w centrum ostatnich walk o aneksję Krymu.
 
Następnie przenieśliśmy się na Scenę Margines na spektakl "Jesień na Plutonie" Teatru NTP ze Lwowa.
Twórcy pracując nad spektaklem spędzili rok z mieszkańcami domu spokojnej starości. Tak powstało przedstawienie o tęsknocie za światem idealnym. Artyści zwracali uwagę, że planeta Pluton jest równie odległa i mało znana jak problem pensjonatów geriatrycznych. Z kolei jesień kojarzy się z gaśnięciem życia i zbiorem urodzaju. W tym przypadku urodzajem jest życiowe doświadczenie ludzi. W spektaklu pojawiły się duże lalki, które wiernie odzwierciedlały konkretne osoby, eksponując wszystkie zmarszczki, fałdy i bruzdy sędziwych twarzy. Specjalne rękawiczki i skarpetki imitują zwiotczałą skórę i zdeformowane ręce oraz stopy.
 
Po przedstawieniu odbyła się dyskusja/spotkanie "Granice wolności z sztuce". Rozmowa poświęcona była wolności i różnym formom ograniczania artystów oraz przenikaniu się życia osobistego z twórczością. Dyskusji towarzyszyła promocja najnowszej antologii dramatów ukraińskich, wydanej przez Agencję ADiT. Premiera książki „Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja” zaplanowana jest na początek grudnia 2018 r.
 
Gośćmi spotkania byli: Dima Łewycki, dramatopisarz; Neda Neżdana, dramatopisarka; Sashko Brama, reżyser spektaklu „Jesień na Plutonie; Anna Korzeniowska-Bihun, tłumaczka z języka ukraińskiego, teatrolog oraz Andriej Moskwin, kulturolog, historyk literatury i kultury wschodniosłowiańskiej. Spotkanie poprowadził Jacek Wakar.
 
Pełna fotorelacja na www.demoludy.art.pl

 

Szukasz pomysłu na prezent?
Szukasz pomysłu na prezent?

 Bilet prezent do 'Jaracza' to jest to!

więcej
"Ja ciebie kocham!.."
"Ja ciebie kocham!.."

Wystartowały próby do spektaklu „Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…” opartego na pieśniach Stanisława Moniuszki.

więcej
Ponownie graliśmy w audiodeskrypcji!
Ponownie graliśmy w audiodeskrypcji!

 

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, wychodząc naprzeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących już po raz kolejny zaprezentował spektakle repertuarowe („Boeing, boeing” i „Tango”), w technice audiodeskrypcji.

więcej
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: