"Sztukmistrz..." ponownie na Scenie Dużej!

Najpopularniejszy spektakl ostatniego sezonu wraca na afisz!

30 lat po pierwszej inscenizacji „Sztukmistrza z Lublina" w Teatrze Współczesnym we  Wrocławiu zrealizowanej przez Jana Szurmieja oraz Michała Komara, iluzjonista Jasza Mazur znów zagościł na deskach sceny teatralnej tym razem w Olsztynie.
Osiem z dwunastu oficjalnych realizacji teatralnych spektaklu wyszło z pod ręki Jana Szurmieja. To on jako pierwszy podjął się przełożenia jednego z najpopularniejszych utworów noblisty Isaaca Bashevisa Singera na język teatru.

- Przez lata byłem w zasadzie „przymuszany” przez kolejnych dyrektorów polskich teatrów, żeby zrobić „Sztukmistrza…”, który gwarantuje oczywiście sukces, ale pod warunkiem, że była świetna obsada. Zawsze dbałem o to żeby obsada była wiarygodna i to się udawało w różnych teatrach na terenie całej Polski- wspomina Jan Szurmiej, polski aktor, reżyser, inscenizator i choreograf, znawca kultury żydowskiej.

W czasie kiedy Jan Szurmiej pracował nad pierwszą w Polsce premierą „Sztukmistrza”, we „Współczesnym” nad swoją ( „Kotka na rozgrzanym od słońca blaszanym dachu”) pracował dyrektor naczelny i  artystyczny Teatru Jaracza w Olsztynie, reżyser olsztyńskiej interpretacji Janusz Kijowski - Pamiętam tamtą premierę. Był szał: na widowi a potem w kulisach. Widzowie zaakceptowali niemilknącymi oklaskami – tę formę przedstawienia, jaką wymyślił Szurmiej. A  ja od tego czasu zacząłem marzyć o swoim sztukmistrzu. Chcę widzom olsztyńskiego Teatru Jaracza opowiedzieć tę historię na nowo. Byśmy mogli wszyscy przenieść się w ten rozśpiewany świat chasydów; świat którego już nie ma.

"Sztukmistrz z miasta Lublina" opowiada o obyczajowym i religijnym kodeksie tradycji, o  wierze oraz rytuałach żydowskich, które stanowią o przynależności kulturowej. Czy po tylu latach, „Jaraczowy” „Sztukmistrz…” będzie nadal zrozumiały dla widzów? Jan Szurmiej nie ma wątpliwości - Oczywiście, że tak! Zwłaszcza, że jak ja budowałem ten spektakl, starałem się szukać  w nim wartości uniwersalnych, oczywiście nie odcinając się od korzeni „singerowskiej”, wspaniałej prozy. Za swoją twórczość Singer otrzymał Nagrodę Nobla, to też przecież obliguje do właściwych proporcji. W  rozmowie z Januszem Kijowski, reżyserem olsztyńskiej realizacji , doszliśmy do wniosku, że ja już zrobiłem swoje, że powinien to zrobić teraz nowy reżyser. Dzięki temu myślę powstaje spektakl nowoczesny, bardzo fajny, bo oglądałem już projekty scenografii, kostiumów, i miejmy nadzieję, ze  dostosujemy się do nowej wersji „Sztukmistrza…”, To może być ciekawe…

Sztukmistrza wyróżnia wyjątkowa koncepcja psychologiczna postaci głównego bohatera. Wewnętrzne rozterki, gonitwa myśli, sprzeczne emocje oraz niepewność, konstytuują istotę człowieczeństwa Mazura. Człowiek, który tak pięknie kłamie, że nie można go nie kochać staje przed problemem rozdarcia wewnętrznego.  Boryka się z trawiącym go głodem wiary, nadziei ale nade wszystko miłości. Sytuacja ta odbiorcy wydawać się może zupełnie niezrozumiała w kontekście licznych podbojów miłosnych Jaszy. Poznając jego losy nie sposób nie zwrócić uwagi na  kontrowersyjne poglądy na kwestię wierności. Będąc mężem Estery romansuje z asystentką Magdą, żoną złodzieja przebywającego w więzieniu – Zewtel, jak również z wieloma innymi kobietami. Ponad to jego myśli zaprząta wdowa po znanym profesorze – Emilia a mimo to nadal jest człowiekiem samotnym. Nieświadomym konsekwencji swojego postepowania.

Upadek Jaszy jest upadkiem Artysty, który chce dorównać Bogu a może nawet w pewnym sensie zająć jego miejsce. Sztukmistrz z miasta Lublina w reżyserii Janusza Kijowskiego stawia pytanie czy to pycha, czy może szaleństwo?

Główną rolę w spektaklu zagra Piotr Borowski.  Gościnnie wystąpią także: Maria Rumińska, Marcin Rumiński, Marcin Drabik- znani z zespołu Shannon, Małgorzata Jakubiec-Hauke, Marta Markowska. oraz tancerki Pracowni Tańca Współczesnego PRYZMAT.

Sztukmistrz z miasta Lublina I. B. Singera w reżyserii Janusza Kijowskiego, na  podstawie adaptacji Michała Komara i Jana Szurmieja, z piosenkami Agnieszki Osieckiej i  muzyką Zygmunta Koniecznego.
 

Gramy - 9-12 listopada o godzinie 19:00 na Scenie Dużej
 

video-zapowiedź spektaklu:

opinie widzów:

 

Goniec teatralny
Goniec teatralny

Podsumowanie sezonu w naszej najmłodszej grupie aktorskiej.

więcej
W-M Karta Seniora
W-M Karta Seniora

Od dziś na podstawie porozumienia zawartego z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego realizujemy projekt Warmińsko-Mazurska Karta Seniora!

więcej
Pierwszy na świecie komediowy musical krzyżacki
Pierwszy na świecie komediowy musical krzyżacki

Zdaniem twórców spektaklu to pierwszy na świecie komediowy musical krzyżacki, który za nic ma historyczne prawdy i reguły gatunku. Spektakl ma być rozśpiewany, roztańczony i bardzo śmieszny, czerpiący inspirację z „Robin Hooda - facetów w rajtuzach”, lokalnej historii oraz imponującej tradycji krzyżackiej w zakresie niszczenia okolicznych kultur.

więcej
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: