Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze

Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze

"Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze"


Zapaszamy całe rodziny, z dziećmi od 6 roku życia, na "Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" Bolesława Leśmiania, w reżyserii Jarosława Kiliana.

"Baśń..." opowiada o pewnej pięknej Parysadzie, która ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracią są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry… Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany.
Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka grana na żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne… Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe”.
Urokowi tej baśni Leśmiana ulegną widzowie w każdym wieku – od maluchów po bardzo, bardzo dojrzałych widzów.

„Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd…” 
Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język. Jerzy Ficowski uważał Leśmiana za jednego z „największych mitologów polskiej literatury, a przede wszystkim za człowieka obdarzonego arcywyobraźnią.” 
Z historii o ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że piękna, choć rozkapryszona,  księżniczka Parysada, która nie umiała płakać, stała się mądrą i dzielną dziewczyną, a po wielu próbach wreszcie uroniła pierwszą łzę. 
Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszy wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua. 
Zapraszamy dzieci, rodziców i dziadków, by wspólnie z nami wyruszyli w drogę dziwną i zaklętą, sennym zielem porośniętą, pełną ciszy i milczenia i dziwnego przeznaczenia…" - Jarosław Kilian, reżyser spektaklu

Teleexpress TVP o spektaklu:

Relacja z premiery spektaklu:

Premierowa, bardzo wymagająca publiczność, bo w dużej części składająca się z najsurowszych krytyków czyli dzieci, nagrodziła twórców owacją na stojąco! Zapraszamy, abyście sami ocenili czy zasłużenie...

   


Mini-serial, z przymrużeniem oka, zapowiadający spektakl "Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze":

cz.1

 cz.2

cz.3

cz.4

cz.5