BIERKI ONLINE - YouTube Dni Kultury

"BIERKI ONLINE - YouTube Dni Kultury"

 

YouTube Dni Kultury –  Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza na wirtualny weekend ze sztuką.

 

Już w piątek, 26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, rozpocznie się druga edycja festiwalu online - YouTube Dni Kultury. Dzięki współpracy z ponad 30 teatrami, grupami teatralnymi i twórcami, internauci przez trzy dni będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, operę, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady.

 

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie udostępni widzom sztukę „Bierki”. Dodatkowo, wraz z premierą spektaklu online, Tomasz Raczek na swoim kanale na YouTube opublikuje rozmowę z twórcami przedstawienia: Zbigniewem Brzozą, reżyserem i dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Olgą Borys, aktorką i odtwórczynią głównej roli w przedstawieniu oraz Marcinem Szczygielskim, autorem powieści „Bierki”.

 

 

Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów i twórców na YouTube. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie www.youtubednikultury.pl.

Spektakl na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego „Bierki” dotyka kilku najbardziej aktualnych problemów współczesności: wykluczenia, samotności, potrzeby akceptacji oraz wielkiego tematu nietolerancji i przemocy z niej wynikającej. Jednak przedstawienie nie jest teoretycznym rozważaniem, ale dynamiczną opowieścią skoncentrowaną wokół dwojga głównych bohaterów.

Pierwszym z nich jest Paweł, nastolatek, który zaczyna odkrywać swój homoseksualizm. Chłopak, mieszkaniec w niewielkiej miejscowości, musi walczyć z poczuciem swojej odmienności, z odrzuceniem przez rodzinę i środowisko.

Drugą bohaterką jest Anna, czterdziestoletnia kobieta z bagażem trudnych doświadczeń rodzinnych, nauczycielka i szkolna pedagog, do której trafia Paweł. Oboje borykają się z lękiem przed odrzuceniem, pragnieniem zrozumienia i bliskości. Zderzają się ze szkołą, kolegami, koleżankami i rodziną. Każde spotkanie jest dla nich swoistym poligonem i walką o siebie lub ze sobą. Walka trwa na kilku frontach.

W spektaklu do głosu dochodzi każda ze stron, a wzruszenie i przejęcie dotyczy zarówno widzów nastoletnich jak i dorosłych.

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

 

Marcin Szczygielski „Bierki”

reżyseria: Zbigniew Brzoza

współpraca reżyserska, kostiumy : Olga Borys

scenografia: Wojciech Żogała

muzyka : Jacek Grudzień

obsada:

Olga Borys, Joanna Fertacz, Anna Paliga (gościnnie), Marian Czarkowski, Szymon Kowalik (gościnnie), Kamil Rodek

Scena Margines w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie