Wilki Adam Wajrak

"Wilki Adam Wajrak"

Fragmenty książki Adama Wajraka "Wilki"
Czytanie performatywne w wykonaniu aktorek Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Nagranie zrealizowane IV - V.2020
Reżyseria: Barbara Święcicka, występują: Marzena Bergmann, Agnieszka Giza, Ewa Pałuska - Szozda

Musisz to umieć. Lekcja WAJRACTWA dla wszystkich. 

Adam Wajrak jest autorem, współautorem ponad 700 artykułów i takich książek jak: „Wilki”, "Zwierzaki Wajraka", "Kuna za kaloryferem…”, "To zwierzę mnie bierze", "Umarły las" i "Lolek". 
Związany z Gazetą Wyborczą od jej początku.  
W grudniu odebrał Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich przyznawaną za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykę. (Laureatami byli m.in. Ryszard Kapuściński, Hanna Krall, Teresa Torańska, Wojciech Jagielski, Ewa Łętowska.)
Wcześniej, odbierając Nagrodę im. Andrzeja Wajdy za "wybitną działalność w duchu solidarności społecznej" Wajrak powiedział: "Nie będzie można ratować Puszczy Białowieskiej, bagien, Wisły, wilków, jeżeli nie będziemy mieli demokratycznego państwa, wolnych sądów, nie będziemy mieli sprawiedliwego społeczeństwa. I z drugiej strony żadna konstytucja, żaden trybunał nie przetrwa na zniszczonej planecie. Tu jest wielka wspólnota interesów. Tę nagrodę dedykuję wszystkim obrończyniom i obrońcom polskiej przyrody, nie tylko takich wielkich rzeczy jak Puszcza Białowieska, Mierzeja Wiślana, Tatry, Mazury, Puszcza Karpacka, ale też takich - wydawałoby się małych - jak drzewa w mieście albo kawałek jakiejś miejskiej dzikości".