Czyż nie dobija się koni?

Czyż nie dobija się koni?

Czyż nie dobija się koni?

Premiera: 24-03-2023

Czas trwania: 2h 30 min., antrakt po 1h 20min.

sugerowany wiek odbiorców : 16+
 

autor: Horace McCoy

przekład: Lesław Haliński

reżyseria i scenografia: Joanna Drozda

adaptacja i dramaturgia: Michał Wybieralski

muzyka i aranżacje: Mateusz Cwaliński

choreografia: Bartosz Dopytalski

kostiumy: Jola Łobacz

zespół muzyczny na żywo, w składzie:

Mateusz Cwaliński - fortepian

Natalia Ciukszo - kontrabas

Konrad Wieteska - perkusja

Stefan Kulawczuk - saksofony

Kup bilet

Aktorzy

Maraton taneczny jako bezpardonowa walka o przetrwanie, a jednocześnie metafora życia w bardzo, ale to bardzo trudnych czasach? Taki chwyt zastosował amerykański pisarz Horace McCoy w swej najsłynniejszej powieści „Czyż nie dobija się koni?". Opublikował ją w roku 1935, odmalowując bezlitosny obraz Stanów Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu. Oto w tancbudzie przy molo w Santa Monica gromadzą się pary gotowe wziąć udziału w tanecznym maratonie. Mają tańczyć do upadłego, z dziesięciominutowymi przerwami co dwie godziny. Zwycięzcy dostaną tysiąc dolarów, reszta jedynie śmiertelne wyczerpanie. Wśród startujących są Gloria i Robert. Liczą, że dostrzeże ich ktoś z obecnych na widowni dużych graczy z Hollywood, a to otworzy przed nimi drogę do kariery.
Horace’a McCoya zestawiano z wielkimi amerykańskimi egzystencjalistami Ernestem Hemingwayem i Williamem Faulknerem. Nieśmiertelność jego najsłynniejszej powieści zapewnił wybitny film Sydneya Pollacka z wielką kreacją Jane Fondy.
Jak zabrzmi bezlitosne „Czyż nie dobija się koni?” w Polsce, w Olsztynie, w roku 2023? Czy nie okaże się, że historia grupy desperatów walczących o nadzieję na lepsze życie to opowieść o nas, tu i teraz? Czy dylematy, jakie targają bohaterami przynajmniej w części nie są pytaniami, jakie my sobie zadajemy? W Teatrze Jaracza „Czyż nie dobija się koni?” realizuje duet znany już olsztyńskiej publiczności z przebojowej „Sztuki kochania Polaków” – reżyserka Joanna Drozda i dramaturg Michał Wybieralski. Zobaczymy pełne rozmachu, atrakcyjne dla szerokiej publiczności widowisko, tyle że w bardziej niż poprzednia ich realizacja dramatycznym tonie. Autorskie kompozycje oraz aranżacje nieśmiertelnych szlagierów z epoki przygotowuje Mateusz Cwaliński. Uwaga! Usłyszymy je na żywo. W rolach głównych Barbara Prokopowicz, Dawid Dziarkowski na zmianę z Jakubem Gollą, Marcin Tyrlik, Marcin Kiszluk, Małgorzata Rydzyńska, Wojciech Rydzio, Milena Gauer, Maciej Pesta, Irena Telesz-Burczyk i inni, a także słuchacze Studium Aktorskiego.

Galeria zdjęć z prób - Facebook

 

Kup bilet