Ferie z Jaraczem - Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze

"Ferie z Jaraczem - Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze"

„Parysada wbrew schematom”

Bolesław Leśmian pisząc „Klechdy sezamowe” nie musiał sam wymyślać fabuły, tylko przerabiał opowieści z kilku różnych przekładów „Baśni z tysiąca i jednej nocy”. W dodatku nie były to zupełnie oryginalne utwory, ale podobnie jak inne bajki ludowe, napisane według ściśle określonych wzorów. Mimo to Leśmianowska opowieść o Parysadzie zdecydowanie wychodzi poza schematy. Wyróżnia ją oczywiście poetycki język, który mocno działa na wyobraźnię, ale nie tylko.

Pierwsze miejsce w przełamywaniu baśniowych stereotypów wśród postaci zajmuje Parysada. Piękna księżniczka wyróżnia się oczywiście nie z powodu nadzwyczajnej urody i pochodzenia, ale z racji temperamentu bliższego Scarlett Oharze z „Przeminęło z wiatrem” niż Śnieżce czy Śpiącej Królewnie. Parysada jest rozpieszczona, pewna siebie, energiczna, świadoma swoich wdzięków i próżna. Niczym doświadczona kokietka manipuluje braćmi, by spełniali jej kolejne zachcianki. Bez cienia wątpliwości wysyła ich na śmiertelnie niebezpieczną wyprawę.

Parysada okazuje też dużo więcej sprytu i ostrożności niż „przeciętne księżniczki” a nawet „przeciętni książęta”. To jedna z niewielu baśniowych bohaterek, która potrafi wziąć swój los we własne ręce, wykazuje się wyjątkową przebiegłością i (UWAGA SPOILER!) wygrywa. – To ona bierze nagrodę, a nie jak to zwykle w bajkach bywa jest nagrodą dla jakiegoś księcia. Czy Parysada wyrośnie na feministkę trudno przewidzieć, nie mniej jednak w tej historii to ona rozdaje karty i robi to przebojowo.

Na baśniach arabskich Bolesława Leśmiana (1877 – 1937) poety, dramaturga, eseisty i tłumacza wychowały się kolejne pokolenia. Dziś ten przedstawiciel symbolizmu, twórca oryginalnego stylu poetyckiej metafizyki, uważany za jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Posługiwał się groteską, sięgał do folkloru i filozofii. Wiele jego utworów, m.in. „W malinowym chruśniaku” czy „Dusiołek”, weszło do kanonu literatury polskiej.


Zapraszamy 15 i 17.01.2021 w godzinach 16:00-20:00

DOSTĘP TUTAJ