Ferie z Jaraczem - Reportaże

"Ferie z Jaraczem - Reportaże"

„Opowiedzmy Warmię, opowiedzmy Mazury”

Siłą tekstów powstałych w Studium Reportażu jest aktualny obraz Warmii i Mazur, który nie ma nic wspólnego z obiegowym wizerunkiem w folderach turystycznych. Jest pełen niezgody, sprzeciwu, ale i tęsknoty za utraconym światem.

W reportażach znajdziemy świeże „spojrzenie” niewidomych młodych mieszkańców Olsztyna na swoje miasto i jego perspektywy. Odpowiedzi na pytania o sens, kiedy Beata z Dajtek mówi: „Teraz moje życie jest po coś” i adoptuje kolejnego psiaka ze schroniska. Będą też wspomnienia: „rodzice jako jedyni w Gutkowie mieli auto dekawkę i (mama) jechała do teatru do Olsztyna (…) a po spektaklu szły do restauracji, do Żyda na Starym Mieście…” Poznamy też makabryczną historię o kobiecie z Dywit - „wariatce”, która z determinacją nie przestawała poszukiwać córki, gdy ta przez 25 lat spoczywała na dnie jeziora… Lata mijały, wynaleziono Internet, a matka nie traciła wiary. O goryczy jest reportaż, którego bohater na swojej ziemi czuł się „Polakiem drugiej kategorii”: „wszyscy kazali mi stąd wyjechać. Nasi, władza, wszyscy…” Czy zostać to heroizm? To jest opowieść o zbuntowanych Mazurach z Wejsun, którzy bronili swojego kościoła. A co myśleć o właścicielce domu pod Olsztynkiem, która mówi: „Nie chcę wiedzieć, że tu się krew rozlewała. Myśli Pani, że dlaczego nie mam ogródka?”

Czy te reportaże tworzą nasz współczesny portret? Czy pokazują mikrokosmos Warmiaka i Mazura? A może w cudzej historii zobaczysz siebie?

Reportaż Siedem rozmów u źródła DOSTĘP TUTAJ

Reportaż Już do was nie przyjdę DOSTĘP TUTAJ

Reportaż Obrona Kościoła w Wejsunach DOSTĘP TUTAJ

Reportaż Rozmowa, której nie było DOSTĘP TUTAJ

Reportaż Dotknąć DOSTĘP TUTAJ

Film o Studium Reportażu DOSTĘP TUTAJ