Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią… - program oraz słowo od autorki.

Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią… - program oraz słowo od autorki.

"Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią… - program oraz słowo od autorki."

Galeria spektaklu Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią...

„Ja ciebie kocham, ach te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią…”

Barbara Dziekan:

Stanisław Moniuszko pieśni pisał od wieku młodzieńczego przez całe życie. Pragnął dać społeczeństwu /.../ pieśni, które mogłyby zająć ważne miejsce w codziennym życiu Polaków.

Powstały więc pieśni do użytku domowego, przeznaczone dla każdego na różne okoliczności codziennego życia, odpowiadające wszelakim nastrojom, potrzebom serca.

Moniuszko wybierał lub zamawiał teksty zawsze wśród wybitnych poetów, pragnął by „Śpiewnik domowy” stał się jakby antologią polskiej poezji. 

Oto co pisał do poety Józefa Ignacego Kraszewskiego zamawiając tekst: „…każdy dobry wiersz przynosi z sobą gotową melodię. Zbiór moich śpiewów nie ma innej zalety, jak tylko dobrą chęć kompozytora przysłużenia się śpiewającym.”/…/

"Ja Ciebie kocham..." to spektakl muzyczny wyreżyserowany przeze mnie z aktorami Teatru Jaracza w Olsztynie. Kierownictwo muzyczne powierzyłam Markowi Błaszczykowi/.../

Nowe aranżacje na czteroosobowy zespół muzyczny przenoszą widza w przestrzeń jaka istnieje w radiu i w telewizji. Bez ingerencji w zarys melodyczny kompozycji Moniuszki, zmieniliśmy w aranżacjach utworów opracowanie rytmiczno – metryczne, harmoniczne, artykulacyjno – dynamiczne. Powstały więc nie kojarzące się z Moniuszką jakby nowe utwory w rytmie samby, bossa nova, punk-rock, reggae, swing i soul czy latino. 

Stanisław Moniuszko „…komponował tak aby pieśni jego były dla wszystkich przystępne, w zupełnym wyrzeczeniu się wszelkich osobistych celów… zniżył swój potężny talent do pojęcia ogółu. A, że to uczynił, to niechaj za to błogosławieństwo będzie po wieczne czasy... Należy mu się za to najwyższa cześć i wdzięczność narodu.” (Józef Reiss 1928)

Skan programu do tego spektaklu można pobrać TU