Kurs Mistrzowski z Marcinem Kęszyckim

"Kurs Mistrzowski z Marcinem Kęszyckim"

kurs mistrzowski - Marcin Kęszycki

W pierwszy weekend sierpniowy odbył się kolejny Kurs Mistrzowski zatytułowany „Podróż/Granica”. Poprowadził go Marcin Kęszycki, który tak opisał warsztat Teatru Ósmego dnia:

„to nie jest szkoła, która uczy takiej czy innej techniki aktorskiej,  chce być czymś więcej, chce połączyć działanie teatralne z postawą poznawczą, światopoglądową, z ekspresją etycznej wrażliwości społecznej i politycznej, która nadaje sens pracy nad przedstawieniem. Jest sumą wieloletnich doświadczeń, które pozwoliły wypracować oryginalną  metodę twórczą.”

Marcin Kęszycki jest od 1972 współautorem wszystkich scenariuszy i przedstawień teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Wśród nich są te najsłynniejsze, które przeszły do historii teatru w Polsce m.in. „Przecena dla wszystkich”, „Raport z oblężonego miasta” czy „Arka”. Od 1973 jest aktorem tego teatru – wtedy jeszcze zespołu studenckiego, dziś – instytucji kultury m. Poznań. Wraz z zespołem teatru został laureatem m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego  za całokształt działalności artystycznej (w sezonie 1993/94). W 2008 – Nagrody im. S.I. Witkiewicza - w uznaniu zasług w popularyzacji polskiego teatru na świecie. Jest jurorem Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The best Off.

Kurs Mistrzowski należy do teatralnych działań edukacyjnych na Warmii i Mazurach w ramach ogólnopolskiego projektu „Przestrzenie Sztuki”, który organizuje i finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

    Działanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.