Mazurska Premiera „Na tropach Smętka”

"Mazurska Premiera „Na tropach Smętka”"

Mazurska premiera "Na tropach Smętka"

W ramach programu edukacyjnego „Odkrywamy Warmię i Mazury” Teatr Jaracza Olsztyn zorganizował MAZURSKĄ PREMIERĘ w Rucianem-Nidzie. Do współorganizacji zaprosiliśmy Dom Kultury w Rucianem-Nidzie i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

Głównym bohaterem premiery był spektakl na podst. prozy Melchiora Wańkowicza „NA TROPACH SMĘTKA. Pieśń ziemi ma wiele głosów” w reż. Rudolfa Zioły, który stanowił wyśmienitą okazję do rozmowy „o nas dzisiaj i o nas wczoraj”, ale w kontekście tekstu reportażowego i jego scenicznego oblicza. Drugim bohaterem były Mazury i Warmia, krainy piękne, tajemnicze, niełatwo odsłaniające swoje tajemnice. Na spotkanie i panel dyskusyjny zaprosiliśmy osoby, które współtworzą oblicze regionu, działając w różnych przestrzeniach aktywności: społecznej, kulturowej i edukacyjnej.

Gośćmi debaty byli trzej rozmówcy: dr hab. Joanna Szydłowska, Wiktor Marek Leyk oraz dr Waldemar Brenda. Rozmowa odnosiła się do przeszłości Mazur i Warmii, do świadomości bycia Mazurem, do współczesnej i historycznej lektury Wańkowicza, do faktów z życia gromadkarzy i do aktualnie tworzonej mitologii Mazurów.

👉👉👉Przedstawiamy foto-reportaż z off-u i z samego spektaklu w Rucianem-Nidzie oraz ze spotkania po Mazurskiej Premierze.