Po nas choćby kosmos

Po nas choćby kosmos

Po nas choćby kosmos

Premiera: 28-04-2023

Spektakl dyplomowy uczniów III roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka

autor: Sibylle Berg
przekład: Iwona Nowacka
reżyseria: Dorota Androsz
scenografia i wizualizacje: Artur Lis noartvisuals
muzyka: Maja Miro
choreografia: Wioleta Fiuk

kostiumy: Mona Rena Górska

asystentka kostiumografki: Sara Gniewkowska

wykonanie lalki:  Karolina "Qndzia" Michałek

obsada

Pina: Julia Ossowska

Lina: Cecylia Wadas

Gemma: Agnieszka Mąkinia 
Minna: Sandra Załęgowska
Torben 1: Krzysztof Salawa

Torben 2:Wawrzyniec Malinowski

Kup bilet
UWAGA! W spektaklu wykorzystano efekty stroboskopowe.

Sybille Berg jest jedną z najbardziej znanych niemieckich dramatopisarek, znaną z oryginalnego, bezkompromisowego podejścia do palących społecznych tematów. Często poświęca im swoje sztuki, jako aktywistka stale uczestniczy w publicznych debatach. Berg urodziła się w Weimarze w dawnym NRD,  w wieku 22 lat przeprowadziła się do Niemiec Zachodnich, od ćwierćwiecza mieszka w Szwajcarii. Napisała 15 powieści i 25 sztuk, tworzy również dramaty radiowe. Jest czynną publicystką.
„Po nas choćby kosmos” to jeden z najbardziej radykalnych jej tekstów. Pozbawiony tradycyjnie pojmowanej fabuły przenosi nas do Europy odległej przyszłości. Ludzie tak bardzo są zmęczeni demokracją i pozorną przynajmniej równością, że wprowadzają nowy, patriarchalny, oparty na przemocy ład. Władzę sprawują wyłącznie biali heteroseksualni mężczyźni o blond włosach i błękitnych oczach, pędzący na oklep na koniach po ulicach miast. W tej sytuacji grupa kobiet wybiera ucieczkę na Marsa, by tam zbudować podwaliny nowego społeczeństwa.
Spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego realizuje Dorota Androsz, znakomita aktorka związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Androsz pracuje także jako reżyserka, ale wyłącznie wtedy, gdy poczuje więź z tematem i dostrzeże szansę na odważną formę przedstawienia. Jedno i drugie znalazła w „Po nas choćby kosmos”. Dlatego po tym dyplomie możemy spodziewać się niecodziennych w teatrze emocji.


 

Kup bilet