Po nas choćby kosmos

Po nas choćby kosmos

Po nas choćby kosmos

Premiera: 28-04-2023

Spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie.

autorka : Sybille Berg

reżyseria : Dorota Androsz

przekład: Iwona Nowacka

scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski

muzyka: Maja Miro

choreografia: Wiola Fiuk

video i wizualizacje: Artur Lis

obsada:

Maja Gniadek

Agnieszka Mąkinia

Julia Ossowska

Cecylia Wadas

Sandra Załęgowska

Wawrzyniec Malinowski

Krzysztof Salawa

Kup bilet

Sybille Berg jest jedną z najbardziej znanych niemieckich dramatopisarek, znaną z oryginalnego, bezkompromisowego podejścia do palących społecznych tematów. Często poświęca im swoje sztuki, jako aktywistka stale uczestniczy w publicznych debatach. Berg urodziła się w Weimarze w dawnym NRD,  w wieku 22 lat przeprowadziła się do Niemiec Zachodnich, od ćwierćwiecza mieszka w Szwajcarii. Napisała 15 powieści i 25 sztuk, tworzy również dramaty radiowe. Jest czynną publicystką.
„Po nas choćby kosmos” to jeden z najbardziej radykalnych jej tekstów. Pozbawiony tradycyjnie pojmowanej fabuły przenosi nas do Europy odległej przyszłości. Ludzie tak bardzo są zmęczeni demokracją i pozorną przynajmniej równością, że wprowadzają nowy, patriarchalny, oparty na przemocy ład. Władzę sprawują wyłącznie biali heteroseksualni mężczyźni o blond włosach i błękitnych oczach, pędzący na oklep na koniach po ulicach miast. W tej sytuacji grupa kobiet wybiera ucieczkę na Marsa, by tam zbudować podwaliny nowego społeczeństwa.
Spektakl dyplomowy słuchaczy Studium Aktorskiego realizuje Dorota Androsz, znakomita aktorka związana z gdańskim Teatrem Wybrzeże. Androsz pracuje także jako reżyserka, ale wyłącznie wtedy, gdy poczuje więź z tematem i dostrzeże szansę na odważną formę przedstawienia. Jedno i drugie znalazła w „Po nas choćby kosmos”. Dlatego po tym dyplomie możemy spodziewać się niecodziennych w teatrze emocji.

 


 

 

Kup bilet