Premiera -Dziady część II, Adama Mickiewicza

Premiera -Dziady część II,  Adama Mickiewicza

"Premiera -Dziady część II, Adama Mickiewicza"

Premiera "Dziadów" Adama Mickiewicza już za niespełna tydzień!


"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie" - pierwsze słowa II części "Dziadów" Adama Mickiewicza, może najsłynniejsze w całym arcydramacie Adama Mickiewicza, znów, po czterdziestu pięciu latach od ostatniej inscenizacji, zabrzmią z olsztyńskiej sceny.

Inscenizacji najbardziej może tajemniczych fragmentów dzieła, składających się na Obrzęd, podjął się w Teatrze Jaracza wybitny węgierski reżyser Zoltan Balazs. Tym bardziej ciekawe zatem, jak artysta spoza naszego kraju odczyta kanoniczny dla nas tekst.
Olsztyńska publiczność poznała spektakle Zoltana Balazsa dzięki ubiegłorocznemu festiwalowi Via Carpatia, gdzie gościł prowadzony przez niego Teatr Maladype z Budapesztu, pokazując oparty na prozie Brunona Schulza "Sierpień" oraz w wersji wideo inspirowaną "Iwoną, księżniczką Burgunda" Witolda Gombrowicza "Yvonne". Teraz jednak węgierski reżyser przyjął zaproszenie do pracy z zespołem Teatru Jaracza, w dodatku nad tak wyjątkowym utworem. Szykuje się prawdziwe teatralne wydarzenie.

Zapraszamy na premierę oraz kolejne prezentacje spektaklu.

Premiera - 06 października 2022, godzina 19:00, Scena Duża Teatru Jaracza.

Do zobaczenia!

Spektakl współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka  oraz Instytutu Liszta Węgierskie Centrum Kultury Warszawa.