Premiera O lepszy świat

"Premiera O lepszy świat"

Zapraszamy juz 10.12 na premierę spektaklu dypolomowego "O lepszy świat" w reżyserii Zbigniewa Brzozy. 

O spektaklu:

Schimmelpfennig w „O lepszy świat” podejmuje grę z tradycją eposów i „Iliadą”. Ukazuje postacie jako zaprzeczenie herosów, wręcz antybohaterów zdegradowanego systemu, w którym nikt już nie walczy o lepszy świat, bo w tym świecie zniknął porządek aksjologiczny i nastał chaos. Odzwierciedla go też fragmentaryczna struktura tekstu.

Bohaterowie sztuki to ludzie, którzy z braku pomysłu na swoje życie zostają żołnierzami i za pieniądze walczą. Teraz tkwią w Wietnamie, ale wojny toczą się w wielu miejscach, a oni są przerzucani z punktu do punktu. Zwolnieni z decydowania o sobie, z odpowiedzialności, wykonują rozkazy nie zastanawiając się o co trwa spór. Ich najważniejsze zadanie to przetrwać, pokonać lęk i nie myśleć. Gdy wstępowali do wojska liczyli na sukces, zwycięstwo, niektórym nawet przyświecała jakaś idea. Po latach walki stają się otępiali, przestają odróżniać przyjaciół od wrogów, rzeczywistość od wyobrażenia. Jeden z żołnierzy pod wpływem traumatycznych doświadczeń próbuje się zbuntować, odrzuca mundur i przyjmuje tożsamość wietnamskiej ofiary. Dla jego przełożonych to zupełnie niezrozumiałe.

W tej drastycznej antywojennej sztuce o rozpadzie świata wartości, upadku etosu rycerskiego, zatraceniu powołania, pojawiają się mocne środki inscenizacyjne, a jednocześnie twórcy unikają ilustracyjności i dosłowności.

Spektakl zalecany od 16 lat.

W spektaklu wykorzystano efekty stroboskopowe.