Repertuar KWIECIEŃ 2022 r

"Repertuar KWIECIEŃ 2022 r"

 

Szanowni Państwo,
To nie tak miało być. Miesiąc temu w tym miejscu cieszyliśmy się z rychłego początku wiosny, licząc, że przyniesie ona wreszcie lepszy czas. Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła jednak wszystko. Zespół Teatru Jaracza w Olsztynie jest solidarny z walczącym o swą niepodległość Narodem Ukraińskim, nasze spektakle wciąż kończą się płynącymi z serca gestami jedności z Ukrainą. I tak pozostanie.
Wojna trwa, a my dobrze wiemy, że jest obecnie wiele spraw ważniejszych od teatru, nie mamy wątpliwości, że nasze działania nie zmienią niestety rzeczywistości. Pracujemy jednak ze zdwojoną siłą w najgłębszym przekonaniu, że to jedyna droga. Właśnie sztuka, właśnie teatr, mogą dziś przynieść ulgę, pozwolić chociaż na chwilę zapomnieć o transmitowanej na żywo przez media traumie, przyłożyć plaster na serce. Dlatego najserdeczniej zapraszamy do nas – naprawdę warto pobyć choć kilka chwil w lepszym, piękniejszym świecie.
Jak zwykle, tak i w kwietniu, przygotowaliśmy dla Was wiele różnorodnych propozycji. Zacznijmy zatem od naszej najnowszej premiery – „Zabicia ciotki” Andrzeja Bursy w inscenizacji Igora Gorzkowskiego. Bohaterem spektaklu jest wieczny student, niejaki J., który pewnego dnia za pomocą młotka zabija własną ciotkę, po czym wyrusza w swą wędrówkę. Krótka powieść poety buntownika powstała ponad sześćdziesiąt lat temu i dziś jest legendą. Znany olsztyńskiej publiczności z „Lotu nad kukułczym gniazdem” oraz „Opętanych” reżyser szuka w tej niezwykłej prozie sensów bliskich dzisiejszemu widzowi, stawia na jak najbardziej współczesne emocje. Nie oczekujcie jednak po spektaklu ciężkiej psychodramy, gdyż Gorzkowski nasyca go nieoczywistym, mocno absurdalnym humorem. Akcentują go również aktorzy – obsadzony w głównej roli Radosław Hebal, a także m.in. Ewa Pałuska- Szozda, Małgorzata Rydzyńska, Kamil Rodek i Cezary Ilczyna.
Dwie godziny prawdziwego odreagowania i chwilami niepohamowanego śmiechu oferuje klasyczna farsa „Seks, miłość i podatki” – od miesięcy jeden z najpopularniejszych tytułów w naszym repertuarze. Powiedzmy zatem krótko tym, którzy spektaklu jeszcze nie widzieli: Jon oraz Leslie są związani z Kate. Pierwszy jest jej narzeczonym, a drugi kochankiem. Jon, w tajemnicy przed Lesliem, składa za nich wspólne zeznanie podatkowe. Kłopot w tym, że razem rozliczać się mogą tylko małżeństwa, dlatego Jon przedstawił ich jako męża i żonę.
Przebojem stała się też „Sztuka kochania Polaków” w reżyserii Joanny Drozdy – jak sam tytuł wskazuje prześmiewczy przewodnik po łóżkowych zwyczajach naszych rodaków ze znakomitą Barbarą Prokopowicz w… tytułowej roli. Warto zarezerwować bilety, bo sprzedają się w mgnieniu oka.
Miłośnicy świetnego aktorstwa nie powinni pominąć monodramu Marzeny Bergmann „Gorzko, gorzko” opartego na powieści laureatki Nike Joanny Bator. Poszukiwacze niecodziennych przeżyć muszą natomiast zobaczyć „Łatwe rzeczy”, przygotowane przez jedną z najciekawszych polskich młodych reżyserek Annę Karasińską. Jej spektakl to refleksja nad teatrem i aktorstwem tym bardziej przejmująca, że płynąca z przeżyć wspaniałych Artystek Teatru Jaracza Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer. „Łatwe rzeczy” biorą właśnie udział w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Mocno trzymamy kciuki!
Na koniec zaproszenie na kolejną premierę, która powstaje w Studium Aktorskim im. Aleksandra Sewruka działającym przy naszym teatrze. Pod okiem znakomitego aktora warszawskiego Teatru Narodowego Marcina Przybylskiego, który jest też wytrawnym inscenizatorem spektakli muzycznych słuchacze Studium przygotowują „Historię” – wczesny dramat Witolda Gombrowicza suto doprawiony piosenkami Julii Chmielnik. Szykuje się więc wieczór pełen absurdalnego humoru i świetnej muzyki – jakby na przekór strasznym czasom.
Trzymajmy się więc wszyscy i do zobaczenia w naszym teatrze!