Repertuar MAJ- CZERWIEC 2022 R.

"Repertuar MAJ- CZERWIEC 2022 R."

 

Szanowni Państwo,
Czas, w którym żyjemy, dla nikogo nie jest łatwy. Bombardowani informacjami na temat bestialskiej inwazji Rosji na Ukrainę wciąż zadajemy sobie pytanie, jak to, co widzimy na własne oczy, w ogóle jest możliwe? Trudy dnia codziennego niejednemu z nas dają się we znaki. Teatr w takiej rzeczywistości tym bardziej nie może sobie odpuścić, musi pracować jeszcze bardziej intensywnie, bo jest, albo przynajmniej bywa, lekarzem dusz. Pozwala na chwilę zapomnienia, zanurzenia się w lepszym świecie, uśmiechu, wzruszenia. Bierzemy sobie to do serca i jak zawsze mamy dla Państwa wiele różnorodnych propozycji. Do zadumy, do zabawy – dla każdego wedle własnego wyboru.

Maj i czerwiec to miesiące, w których kończymy bogaty, mimo wszelkich przeciwności, pełen wydarzeń i sukcesów sezon. To także moment, by pożegnać niektóre nasze przedstawienia i dać publiczności ostatnią szansę ich zobaczenia. „Opętani” według wczesnej powieści Witolda Gombrowicza bawią się konwencją kryminału, mrugają okiem do widza, a ponad wszelką wątpliwość oferują wieczór inteligentnej zabawy z podtekstami. Spektakl Igora Gorzkowskiego spodobał się bardzo na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu, skąd wrócił z nagrodą za reżyserię, ale jest adresowany nie tylko do koneserów. Jeśli ktoś jeszcze nie widział, nie może przegapić okazji.
„Panny z Wilka” Krzysztofa Rekowskiego oparte są słynnym opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, rozsławionym przez film Andrzeja Wajdy. Piękna i nostalgiczna to opowieść, nie stroniąca od humoru, dla każdego, kto w teatrze szuka piękna, którego tak bardzo brakuje nam w życiu. Wspaniałe role stworzyły między innymi Barbara Prokopowicz, Małgorzata Rydzyńska, Ewa Pałuska-Szozda, Marzenna Bergmann, Wiktorem Rubenem na naszej scenie stał się Marcin Kiszluk.  W maju ostatnia szansa, by zobaczyć przedstawienie.
A teraz rzut oka na spektakle, które dopiero co miały swe premiery. „Czas porzucenia” według powieści Eleny Ferrante przygotowała jedna z najważniejszych polskich reżyserek Weronika Szczawińska, a wstrząsającą rolę stworzyła w nim Milena Gauer. Jeśli jesteście gotowi na bezkompromisową opowieść kobiety po piętnastu latach pozostawionej przez męża, która postanawia przestać grzecznie godzić się na wszystko i rzucić wyzwanie zadowolonemu z siebie światu, to propozycja właśnie dla Was. Lubiącym nieoczywiste powroty do polskiej klasyki współczesności polecamy „Zabicie ciotki” według Andrzeja Bursy. Wiecznego studenta J. zagrał tu fantastyczny Radosław Hebal. Obok niego między innymi w roli zabitej jednak nie tak do końca ciotki Ewa Pałuska-Szozda. A dla całkowitego rozluźnienia muzyczna „Historia” Gombrowicza, którą ze słuchaczami naszego Studium Aktorskiego przygotował świetny aktor i reżyser Marcin Przybylski.
Proponujemy też bliskie, niemal intymne spotkania z aktorskimi indywidualnościami naszego teatru. O „Łatwych rzeczach” z Ireną Telesz-Burczyk i Mileną Gauer mówi się w całej teatralnej Polsce, a w maju, po raz ostatni w tym sezonie, można niezwykłe to przedstawienie zobaczyć w Olsztynie. Na scenę wracają też Marzena Bergmann z monodramem „Gorzko, gorzko” według powieści Joanny Bator oraz Dawid Dziarkowski w farsie na jednego aktora, czyli „Lekarzu na telefon”.
W maju i czerwcu czekają nas – jeszcze przed oficjalną premierą – pierwsze spektakle „Niemieckiego życia”, opartego na wspomnieniach sędziwej Brunhilde Pomsel, niegdyś sekretarki Goebbelsa, w którą wcieli się Irena Telesz-Burczyk, co samo w sobie jest wystarczającą rekomendacją. Jej monodram wyreżyserował Zbigniew Brzoza, który mechanizmy totalitaryzmu badał również w dwóch innych spektaklach przygotowanych w naszym teatrze. „Wróg publiczny” to okrutna komedia z mocnymi songami, a znakomitą kreację stworzył tu Artur Steranko, zaś „O lepszy świat”, zrealizowane ze słuchaczami Studium Aktorskiego jest rzeczą ostrą, wręcz brutalną, w czasie wojny nabierającą nowych znaczeń.

Dużo tego, ale przypominamy, że za chwilę chcąc nie chcąc trochę od teatru odpoczniecie. Wracamy jednak już niebawem, na razie życząc Państwu dobrych wakacji, odpoczynku i odprężenia.
Do zobaczenia w naszym teatrze!