Rozpoczynamy kolejną edycję programu Przestrzenie Sztuki

Rozpoczynamy kolejną edycję programu Przestrzenie Sztuki

"Rozpoczynamy kolejną edycję programu Przestrzenie Sztuki"

   Startujemy z kolejną edycją programu „Przestrzenie Sztuki”. Cieszymy się, że po raz kolejny obdarzono nas zaufaniem i dzięki temu już wkrótce wyjdziemy do Państwa z naszym programem działań aktywizujących społeczności lokalne.

   Zadania będziemy realizować na przestrzeni kilku miesięcy do grudnia 2022.

„Przestrzenie Sztuki” to projekt organizowany i finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Pilotażowa edycja programu w skali kraju przyniosła ponad 1000 wydarzeń aktywizujących lokalne społeczności, w które zaangażowało się prawie 1100 artystów. Zgromadziły one ok. 300 tysięcy widzów.

   Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie, wybrany jako jeden z krajowych operatorów programu, przewiduje długofalowe działania społeczno-kulturalne, animacyjne, edukacyjne i prozdrowotne adresowane do widzów indywidualnych oraz grup, począwszy od dzieci i młodzieży, aż po dorosłych i seniorów na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Co przygotowaliśmy tym razem ?

 

   Od września do grudnia będziemy kontynuować aktywność modułu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży "Klub Gońca Teatralnego". Kluby na terenie województwa mają stanowić kontynuację rozpoczętych latem (w okresie lipca i sierpnia) „Letnich Klubów Gońca Teatralnego”, czyli pięciodniowych warsztatów w ośrodkach w regionie.

  

   Moduł „Klub Skautów Teatru Jaracza” będzie również ważnym elementem działań na rzecz młodzieży od 16 do 19 roku życia. Zaplanowaliśmy dla niej cztery całodniowe spotkania edukacyjne w cyklu miesięcznym od września do grudnia.

  

    Instruktorom teatralnym i nauczycielom z województwa warmińsko-mazurskiego, którzy w poprzednim roku uczestniczyli w „Kursie Mistrzowskim” zaproponujemy jeszcze trzy spotkania od sierpnia do końca września m.in. pod okiem Pawła Szamburskiego, Ireneusza Czopa czy Marcina Kęszyckiego.

  

    Ponownie planujemy moduł „Mistrzowskie warsztaty”, czyli program skierowany do czterech amatorskich młodzieżowych lub dziecięcych grup teatralnych regionu Warmii i Mazur. Tygodniowe warsztaty pod opieką merytoryczną Mistrzów będą się odbywały w szkołach lub ośrodkach pracujących nad realizowanym przedstawieniem.

  

    Moduł „Pracownia Sztuki” to nasza nowatorska inicjatywa w programie skierowana do dzieci uchodźczych z Ukrainy. Od września do grudnia proponujemy im zajęcia skoncentrowane wokół technik graficznych, ceramiki, fotografii, filmu i muzyki.

 

  „Teatr na ekranie” to kolejny moduł, będący poszerzeniem propozycji programowej z 2021 roku. Od września do grudnia chcielibyśmy zaprezentować widzom z regionu nasze nagrane spektakle m.in. „Opętani”, „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, „Na tropach Smętka”, „Czas porzucenia”. Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami danego spektaklu np. z reżyserem, scenografem, aktorami.

 

  W tym roku ponownie chcemy powołać Studium Reportażu”, czyli cykl sześciu warsztatów dla reportażystów-amatorów. Tematem powstałych reportaży ma być „Obecność Ukraińców na Warmii i Mazurach”. Autorami mogą być wszyscy chętni dorośli, którzy zapiszą się do Studium. Zajęcia będą się odbywać w naszym Teatrze. W ramach „Studium Reportażu” przewidujemy również zorganizowanie czterech spotkań autorskich dla szerokiej widowni. Spotkania będą miały miejsce na scenie Teatru i w plenerze, połączone będą z performatywnymi czytaniami reportaży.

 

  Kolejnym modułem naszego programu są „Prezentacje Spektakli”, czyli zorganizowanie dwunastu pokazów m.in. monodramów: „Ravensbruck. Miasto kobiet”, „Gorzko, gorzko”, „Niemieckie życie”. Po każdym pokazie planujemy panel dyskusyjny, pogłębiający temat przedstawienia

 

  Ostatnie przedsięwzięcie, które zaplanowaliśmy w „Przestrzeniach Sztuki”, zorganizujemy wraz z Ośrodkiem „Karta”. Oryginalny „Pokaz interdyscyplinarny” zostanie zaprezentowany w październiku w plenerze miejskim Olsztyna i w trzech innych ośrodkach. Zaproszony przez nas Mikołaj Trzaska, we współpracy z muzykami z Warmii i Mazur, przygotuje opracowanie muzyczne wydarzenia. Do zespołu dołączy również wybitny trębacz Steven Bernstein. W tle improwizacji jazzowych będą prezentowane zdjęcia ukazujące okrucieństwo wojny, toczącej się w Ukrainie. Młodzi aktorzy będą na żywo odczytywać fragmenty wywiadów z osobami uchodźczymi z Ukrainy.

 

    Wszystkie zaproponowane przez nas moduły mają na uwadze cele programu „Przestrzenie Sztuki”, czyli wspieranie rozwoju środowiska twórczego regionu Warmii i Mazur, stymulowanie wymiany działań artystycznych i edukacyjnych pomiędzy ośrodkami regionalnymi, promowanie lokalnych artystów i edukowanie publiczności.



Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.