DEMOLUDY-Nowa Europa - Wojna blisko

Spektakl prezentowany w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY-Nowa Europa


Dmitrij Bel, Mark Ravenhill, Elena Gremina WOJNA BLISKO, Teatr.DOC (Moskwa/Rosja)

 

obsada: Konstantin Kozhevnikov, Nikolay Mulakov, Grigory Perel

 

Spektakl składa się z trzech części. Pierwsza oparta jest na dzienniku mieszkańca Ługańska (wsch. Ukraina) zajętego przez prorosyjskich separatystów. Opisuje dwa lata z życia miasta, znajdującego się w strefie konfliktu. Część druga to „Twój głos” Marka Ravenhilla, mówiący o manipulacji i praniu mózgu. Część trzecią stanowią „Zaręczyny” Eleny Greminy oparte na materiałach z procesu Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera filmowego i działacza Majdanu, aresztowanego na Krymie przez rosyjski FSB w 2014 roku i skazanego na 20 lat ciężkiego więzienia za przygotowanie zamachów terrorystycznych

W reklamach przedstawienia twórcy prowokacyjnie ostrzegają: „Zepsujemy wam humor. To bardzo nieprzyjemny spektakl”. Ale ludzie i tak tłumnie przychodzą na spektakl Teatru doc.

 

Elena Gremina - reżyserka, autorka sztuk teatralnych opartych na materiale dokumentalnym, dotyczących ważnych i współczesnych problemów. Do najbardziej znanych sztuk Greminy zalicza się: „Godzinę 18 minut", „Wojna blisko", „Bezdomnych" i „Dwóch w twoim domu".
Razem z mężem Michaiłem Ugarowem założyła Тeatru.doc. Artyści znajdowali się w centrum artystycznej opozycji wobec rosyjskiego reżimu, wystawiając otwarcie krytyczne dzieła, kwestionujące reguły narzucone przez państwo. Gremina była pionierem ruchu teatru „dokumentalnego” w Rosji.
Zmarła 16 maja 2018 roku w Moskwie.

 

Ceny biletów: normalny 40 złotych , ulgowy/karta teatromana 20 złotych
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: