DEMOLUDY-Nowa Europa - Spójrznamnie

Spektakl prezentowany w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY-Nowa Europa


SPÓJRZNAMNIE, Arterarij (Zagrzeb/Chorwacja)

 

Reżyseria: Romano Nikolić
Dramaturgia: Mila Pavićević
Ruch sceniczny: Zrinka Lukčec Kiko
Scenografia i kostiumy: Zdravka Ivandija Kirigin
Video: Selma Selman
Światło: Marino Frankola
Opracowanie muzyczne: Damir Šimunović
 

obsada: Sindirela Bobarić, Siniša Senad Musić

 

Spektakl o postrzeganiu ludzi przez pryzmat tożsamości. Wykonawcami są młodzi ludzie, urodzeni w Zagrzebiu, z pochodzenia Romowie. Bohaterowie starają się żyć tak jak ich rówieśnicy, ale widzą, że z przyczyn od nich niezależnych, jest to niemożliwe. Wspominając zabawki, muzykę, czy miłość do futbolu, zaczynają pokazywać ślady blizn w pamięci po rasistowskich pieśniach, groźbie gwałtu, po publicznym złym traktowaniu oraz zarzutach i podejrzeniach.

Przedstawienie „spójrznamnie” jest prawdopodobnie dla wielu widzów pierwszym razem, kiedy przez dłuższy czas dzielą przestrzeń z Romami, a ponieważ bohaterowie mówią o sobie, poznajemy ich w różnych sytuacjach.

Spektakl otrzymał nagrodę Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Dramatycznych i Chorwackiej Telewizji Państwowej za wybitny wkład w sztukę teatralną w 2017 roku.

 

Romano Nikolić - aktor i reżyser, absolwent Akademii Sztuk Teatralnych Uniwersytetu w Zagrzebiu. Od 2015 roku kieruje niezależnym Stowarzyszeniem na rzecz działań kulturalnych Arterarij, pełni tam funkcję dyrektora artystycznego. Reżyseruje i produkuje sztuki zacierając granice między teatrem a rzeczywistością. Zdobył trzy nagrody od Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Dramatycznych i Chorwackiej Telewizji Narodowej: dla najlepszego aktora w sztukach dziecięcych i młodzieżowych (2013), za wybitne osiągnięcia młodego artysty (2016) oraz wybitny wkład w sztukę teatralną (2017).

 

Ceny biletów: normalny 40 złotych , ulgowy/karta teatromana 20 złotych
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: