DEMOLUDY-Nowa Europa - Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow

Film prezentowany w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY-Nowa Europa


PROCES: FEDERACJA ROSYJSKA VS. OLEG SENCOW - projekcja filmu

 

reżyseria: Askold Kurov

produkcja: Estonia, Polska, Czechy, 2017 rok

 

Sierpień 2015 roku. Sala sądowa w Rostowie nad Donem. Urodzony w Symferopolu na Ukrainie Oleg Sentsov, reżyser, producent i pro-ukraiński działacz, patrzy przez pręty klatki, a w jego oczach widać, że jest na granicy wytrzymałości. Dziś zostanie wydany wyrok w jego sprawie. Grozi mu 20 lat więzienia na Syberii. Jest oskarżony o prowadzenie antyrosyjskiego ruchu terrorystycznego. Broni się odważnie i bez cienia wahania. Zaprzecza wszystkim oskarżeniom i sam oskarża swoich oskarżycieli.

Film pokazuje, że sprawa Senstsova to polityczna egzekucja. Czy świadkowie prokuratury zeznawali pod przymusem? Jaki wpływ na oskarżonego i jego rodzinę miało zatrzymanie i proces? Film pokazuje również solidarność świata filmowego wobec sprawy Sentsova. W kampanię na rzecz jego uwolnienia zaangażowali się m.in.: Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, a także Europejska i Polska Akademia Filmowa.

(za: filmweb.pl)

 

Askold Kurow - urodzony w Uzbekistanie, mieszkający w Rosji reżyser, producent, a wcześniej także projektant opakowań. W 2012 roku ukończył kurs dokumentalny w szkole filmowej w Moskwie, w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim kwestiami praw człowieka i konfliktami społecznymi targającymi współczesną Rosją. W kraju dokumenty Kurowa wzbudzają kontrowersje.

Film „Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” otrzymał nagrodę Millennium Docs Against Gravity oraz wyróżnienie specjalne dla Askolda Kurova od Amnesty International.

(za: nowehoryzonty.pl)

 

Cena biletu: 10 złotych
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: