DEMOLUDY-Nowa Europa - Jesień na Plutonie

Spektakl prezentowany w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY-Nowa Europa


Sashko Brama JESIEŃ NA PLUTONIE, Teatr NTP (Lwów/Ukraina)

 

koncepcja, tekst, inscenizacja: SashkoBrama przy współpracy z Andre Erlen i Marią Bakalo
lalki: Oksana Rossol, Olexandr Serhienko|
dźwięk: Timur Gogitidze
rejestracja i edycja dźwięku: Faust

 

obsada: Anastasia Lisovska, Valeria Kotelenets, Andrii Buchko, Yurii Sorobura, Marichka Kmit, Marharyta Pidluzhna

 

Odważmy się i spójrzmy prosto w oczy lękowi przed starością. Cichy głos tego niepokoju pojawia się w podświadomości i nie zagłusza go ani tempo codziennego życia, ani kultura popularna. Dlatego warto się z nim zmierzyć. Twórcy pracując nad spektaklem spędzili rok z mieszkańcami domu spokojnej starości. Tak powstało przedstawienie o tęsknocie za światem idealnym.

Artyści zwracają uwagę, że planeta Pluton jest równie odległa i mało znana jak problem pensjonatów geriatrycznych. Z kolei jesień kojarzy się z gaśnięciem życia i zbiorem urodzaju. W tym przypadku urodzajem jest życiowe doświadczenie ludzi.

W spektaklu pojawiają się duże lalki, które wiernie odzwierciedlające konkretne osoby, eksponując wszystkie zmarszczki, fałdy i bruzdy sędziwych twarzy. Specjalne rękawiczki i skarpetki imitują zwiotczałą skórę i zdeformowane ręce oraz stopy.

 

Saszko Brama - ukraińskim dramaturg, reżyser i akcjonista, którego główne zainteresowania artystyczne oscylują wokół teatru eksperymentalnego tworzonego na bazie dokumentu. Do najważniejszych dotychczasowych dokonań Saszka Bramy należą projekty „Dyplom” („Dypłom”) i „Wątróbka wieprzowa” („Swyniacza peczinka”) oraz powstały niedawno projekt dokumentalny „Jesień na Plutonie” („Osiń na Płutoni”), nad tym projektem zaczął pracować latem 2014 roku, kiedy to na zaproszenie znajomych wolontariuszy udał się do lwowskiego pensjonatu geriatrycznego.

 

Ceny biletów: normalny 40 złotych , ulgowy/karta teatromana 20 złotych

 

około godz. 20:30 GRANICE WOLNOŚCI W SZTUCE – po spektaklu spotkanie z twórcami

Rozmowa poświęcona wolności i różnym formom ograniczania artystów oraz przenikaniu się życia osobistego z twórczością. Dyskusji towarzyszyć będzie promocja najnowszej antologii dramatów ukraińskich, wydanej przez Agencję ADiT. Premiera książki zaplanowana jest na grudzień 2018 r.

Gośćmi spotkania będą: Dima Łewycki, dramatopisarz; Natalia Worożbyt, dramatopisarka; Sashko Brama, reżyser spektaklu „Jesień na Plutonie; Anna Korzeniowska-Bihun, tłumaczka z języka ukraińskiego, teatrolog oraz Elżbieta Manthey, szefowa Agnecji ADiT. Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar.

 

wstęp wolny
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: