DEMOLUDY-Nowa Europa - Pamiętnik wariata

Spektakl prezentowany w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego DEMOLUDY-Nowa Europa


Mikołaj Gogol PAMIĘTNIK WARIATA, Katona Jozsef Szinhaz i Stowarzyszenie MASZK, (Budapeszt-Szeged/Węgry)

 

reżyseria: Viktor Bodó
dramaturgia: Juli Róbert
asystentka: Zsuzsi Szakács
scenografia: Tamás Keresztes
projektant graficzny: Gergő Nagy
ekspert w dziedzinie psychologii: dr Zsolt Zalka

obsada: Tamás Keresztes jako Arksenty Ivanovich Poprishchin

 

„Pamiętnik wariata” (znany także pod tytułem „Pamiętnik szaleńca”) został napisany w 1835 roku, jednak pytanie: czy to my jesteśmy szaleni, czy świat jest szalony pozostaje niezmiennie aktualne.

Bohater spektaklu radny Popryszczyn ucieka od codzienności w szaleństwo. Tworzy urojone wizje, by przetrwać w świecie, który go przerasta. Lęka się utraty pozycji społecznej, trawi go kompleks niższości, a jednocześnie jest przekonany o własnej wielkości.

Keresztes tworzy sugestywną postać owładnięta manią prześladowczą, ale przede wszystkim wydobywa tragedię człowieka ukrytego w cieniu, targanego rozmaitymi skrajnymi emocjami.

Przedstawienie to mistrzowski popis Tamása Keresztesa, który z tym spektaklem odniósł sukces w różnych krajach zbierając entuzjastyczne recenzje. Olsztyńscy widzowie pamiętają tego aktora z brawurowej roli w spektaklu „Zwariował po czym przepadł” w reżyserii Viktora Bodó.

 

Viktor Bodó – aktor i reżyser; przez trzy lata pracował jako aktor w Teatrze Krétakör Árpáda Schillinga. Przełom w jego reżyserskiej karierze nastąpił po wystawieniu adaptacji „Procesu” Kafki pt. „Zwariował po czym przepadł” w Teatrze Katona w 2009 roku.
Artysta prowadził też własny zespół teatralny Szputnyik Shipping Company w Budapeszcie, z którym wystawił kilka międzynarodowych koprodukcji. Od 2015 roku pracuje jako niezależny reżyser teatralny, głównie w krajach niemieckojęzycznych. Jego spektakle zostały nagradzone na wielu festiwalach. W 2016 roku Bodó otrzymał Europejską Nagrodę Teatralną.

 

Ceny biletów: normalny 40 złotych , ulgowy/karta teatromana 20 złotych
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: