Stanisław Moniuszko

Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią...

Ja ciebie kocham! Ach, te słowa tak dziwnie w moim sercu brzmią...

Premiera: 08-03-2019

Autor: Stanisław Moniuszko


Dwieście lat po narodzinach wielkiego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, przenosimy Jego twórczość we współczesne czasy, więc i Jego muzyka ma współczesne brzmienie dzięki nowym aranżacjom - od bluesa, jazzu, rocka do funky, hip -hopu czy reggae. 

Pieśni ze Śpiewnika domowego Stanisława Moniuszki

scenariusz i reżyseria: Barbara Dziekan
kierownictwo muzyczne i przygotowanie wokalne: Marek Błaszczyk
scenografia: Wojciech Żogała
kostiumy: Dominika Gebel
reżyseria świateł: Łukasz Różewicz

 

W powszechnej wyobraźni Stanisław Moniuszko (1819 - 1872) jawi się jako wielki twórca dwóch oper: „Halki” i „Strasznego dworu”. Tymczasem ten wspaniały kompozytor, skromny człowiek i wielki patriota żyjący w czasach zaborów,  komponował także pieśni do użytku domowego, przeznaczone do śpiewania  dla każdego. Moniuszko zamawiał teksty u wybitnych polskich poetów.  Pragnął,  by „Śpiewnik domowy “ (ok. 400 pieśni pisanych przez całe życie) stał się swoistą antologią polskiej poezji. I tak powstały pieśni do poezji Mickiewicza, Kraszewskiego, Fredry, Asnyka, Syrokomli a także do tłumaczeń Szekspira, Goethego, Schillera. Pieśni te zyskały ogromną popularność i stały się szkołą języka i literatury dzięki  oryginalnej i prostej, pełnej uczuć i emocji, natchnionej i wzruszającej muzyce Moniuszki .    

Dwieście lat po narodzinach tego wielkiego polskiego kompozytora,  przenosimy Jego twórczość we współczesne czasy,  więc i Jego muzyka ma współczesne brzmienie dzięki nowym aranżacjom - od bluesa, jazzu, rocka do funky, hip -hopu czy reggae.

Zapraszam Państwa na ten wyjątkowy, muzyczny spektakl.

 

                                                                                                                          Barbara Dziekan

 

Spektakl dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 
partnerzy
Teatr im. Stefan Jaracza w Olsztynie, ul. 1 Maja 4, 10-118, tel. 89 527 59 59
Realizacja: