Wieczór z reportażem - Mikołaj Grynberg

"Wieczór z reportażem - Mikołaj Grynberg"

„Czy Polska to jest dobry kraj dla Żydów?” To jedno z pytań, z którymi mierzą się bohaterowie dokumentu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości”. Reprezentują wszystkie żyjące dziś w Polsce pokolenia Żydów. Grynberg – wybitny pisarz, reporter i fotograf przygląda się historiom ich rodzin, indywidualnym losom. Pyta też o teraźniejszość, o antysemityzm. Jak sobie z nim radzą? To film uniwersalny, bo stawia pytania, z którymi mierzymy się wszyscy. O to, kim jesteśmy. O rodzinę, o nasze lęki i marzenia. O Polskę.

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 18 zapraszamy wszystkich Państwa na Scenę Margines na film „Dowód tożsamości” i rozmowę z Mikołajem Grynbergiem.

„Dowód tożsamości” to także lekcja rozmowy, Grynberg pokazuje nam swoją metodę pracy. Jak umawia się z rozmówcami na dialog. Dlatego w niedzielę 7 sierpnia o 10 rano zapraszamy do Teatru na lekcję opowieści, otwarte warsztaty z Mikołajem Grynbergiem.

Spotkanie poprowadzi reporter Włodzimierz Nowak.

Mikołaj Grynberg to fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Wydał trzy zbiory rozmów: „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy prozy: „Rejwach” (2017) i „Poufne” (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018). W 2021 roku zadebiutował  jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości”.

"Studium Reportażu" powołane w ramach programu "Przestrzenie Sztuki", realizuje cykl warsztatów z udziałem mistrzów opowieści.
Chcielibyśmy, żeby warsztaty pomogły w zebraniu relacji uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, którzy po 24 lutego znaleźli schronienie w naszym regionie.

Spotkanie jest bezpłatne, odbędzie się na Scenie Margines naszego Teatru.
Zapraszamy!



Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.