Studium Reportażu- Karolina Kuszyk

Studium Reportażu- Karolina Kuszyk

Premiera: 27-10-2022

Uderz w stół, a odezwie się jakieś poniemieckie. Ta historia zaczyna się od miseczki ze swastyką, która zagnieździła się wśród domowych naczyń. Karolina Kuszyk, też „wychowana na poniemieckim”, idzie śladem tej miski, oleodruku z aniołem, starych domów, strychów, ulic, krajobrazów, wspomnień osadników i wszystkich poniemieckich rzeczy, wśród których zamieszkaliśmy.
 
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie ma przyjemność zaprosić Państwa na kolejny wieczór z reportażem – tym razem na Scenie Kameralnej będziemy mieli przyjemność gościć pisarkę i tłumaczkę literatury niemieckiej, autorkę głośnego reportażu Poniemieckie (Wydawnictwo Czarne 2019), za który otrzymała m.in. nagrodę im. Arthura Kronthala.
 
Czy Państwo też mają jakieś poniemieckie? Czy chcą o tym porozmawiać?
Pomoże nam w tym Karolina Kuszyk. Zapraszamy do Jaracza na jej wieczór z reportażem.
I jak udało się przetłumaczyć „Poniemieckie” na niemiecki? Jak czytają to dziś Niemcy? Też nam o tym opowie, bo książka ukazała się już za Odrą.

Niemiecki przekład książki ukazał się pt. „In den Häusern der Anderen“ (Ch. Links Verlag) w październiku 2022.
Kuszyk publikowała również w „Tygodniku Powszechnym“, „Małym Formacie”, „Zadrze”, „Notesie Wydawniczym” i prasie niemieckojęzycznej, m.in. Die Zeit. Od 2022 jest felietonistką rozgłośni radiowej dla Polaków w Niemczech. Na polski przełożyła m.in. Bernharda Schlinka, Ilse Aichinger i Karen Duve. Była stypendystką DAAD i laureatką berlińskiego poetry slam w językach słowiańskich. Mieszka i pracuje w Berlinie i na Dolnym Śląsku.
Więcej o książce znajdziecie Państwo TU
 
Scena Kameralna Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie
27 października 2022 godzina 18:00
WSTĘP WOLNY!


Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki”, który organizuje i finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

      Działanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.