Studium Reportażu: Spotkanie z Katarzyną Surmiak Domańską

"Studium Reportażu: Spotkanie z Katarzyną Surmiak Domańską"

Szanowni Państwo

Wraz ze Studium Reportażu mamy przyjemność zaprosić na spotkanie z Katarzyną Surmiak-Domańską, autorką książki „Czystka. Moje śledztwo rodzinne"

Z autorką rozmawia Włodzimierz Nowak

Fragmenty książki „Czystka" czyta aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Ewa Pałuska - Szozda.

Spotkanie odbywa się na Scenie Kameralnej o godz. 18:00.

Wejściówki do odebrania w Kasie Teatru.

O książce „Czystka”:

Ta książka jest zapisem odbudowywania pamięci – jednej kobiecie przywraca w niej miejsce, drugiej pozwala zrozumieć, jak przeszłość wpływa na wszystkich żyjących członków rodziny. Czystka to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii.

Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.

 

Informacje o reporterach

Katarzyna Surmiak-Domańska — reporterka od lat związana z „Gazetą Wyborczą". Współpracuje jako tutorka i wykładowczyni z Polską Szkołą Reportażu przy Instytucie Reportażu. Z wykształcenia romanistka. Autorka m.in. opowieści reporterskiej Mokradełko, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i była wystawiana w Teatrze Nowym w Poznaniu w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. W 2016 roku została ponownie  nominowana do Nike za książkę Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość. Książka była również nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W 2018 roku opublikowała reportaż biograficzny Kieślowski. Zbliżenie, który przyniósł jej Nagrodę „Newsweeka" im. Teresy Torańskiej oraz znalazł się  w finale Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.

Włodzimierz Nowak, reporter, autor „Obwodu głowy", „Serca narodu koło przystanku", „Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda". Przez kilka lat kierował magazynem reporterów „Duży Format". Finalista Nike. Laureat niemieckiej Nagrody Kulturalnej im. George Dehio, W Teatrze Jaracza w Olsztynie prowadzi Studium Reportażu.