Świadectwa z Zagłady

Świadectwa z Zagłady

Premiera: 29-10-2022

Czas trwania: 60

Kup bilet

 „Świadectwa z Zagłady”

Oratorium dedykowane ofiarom wojny w Ukrainie.

Widowisko interdyscyplinarne z udziałem międzynarodowych gwiazd jazzu improwizowanego, łączące muzykę na żywo z teatrem oraz sztuką nowych mediów, z mocnym głosem ukraińskich ofiar.

Fakt, że mózgiem przedsięwzięcia jest Mikołaj Trzaska nie może dziwić. Wybitny saksofonista i klarnecista basowy jest legendą trójmiejskiej sceny yassowej, uważany za jedną z najważniejszych postaci sceny improwizowanej. Znany jest także jako kompozytor ścieżek dźwiękowych do filmów Wojciecha Smarzowskiego.

Razem z Mikołajem Trzaską wystąpią zaproszeni przez niego mistrzowie jazzu improwizowanego: Olo Walicki – kontrabasista, Per-Åke Holmlander - tubista ze Sztokholmu, Ido Bukelman - gitarzysta z Izraela mieszkający w Berlinie, Tim Daisy - perkusista z Chicago, Steve Swell - puzonista z Nowego Yorku. Muzykom towarzyszyć będą młodzi artyści.

Scenariusz widowiska zostanie oparty na relacjach ukraińskich kobiet ocalałych z rosyjskich ataków. Ich historie zostały spisane przez zawodowe reporterki i zostaną przytoczone przez olsztyńskie aktorki.

W części wizualnej, koordynowanej przez Wojciecha Żogałę, reżysera, scenografa teatralnego i filmowego, znajdzie się kolaż ze zdjęć, który będzie poruszał wyobraźnię widzów i ich emocje, a jednocześnie będzie pełen szacunku dla ofiar i ich bliskich.

 

 

Wydarzenie powstaje w ramach ogólnopolskiego projektu „Przestrzenie Sztuki”, który organizuje i finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

Kup bilet