TEATR JARACZA na Zamku

TEATR JARACZA na Zamku

"TEATR JARACZA na Zamku"

   Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz Muzeum Warmii i Mazur zapraszają wyjątkowe teatralne wydarzenie. W dniach 6-22 sierpnia odbędzie się festiwal TEATR JARACZA NA ZAMKU. PLENEROWY FESTIWAL TEATRU JARACZA podczas którego zaprezentowane zostaną spektakle olsztyńskiego Jaracza w otwartych przestrzeniach – klimatycznym dziedzińcu olsztyńskiego zamku oraz dziedzińcu teatralnym.
   W repertuarze przeglądu znajdą się tytuły skierowane są do różnych grup odbiorców. Na dziedzińcu zamkowym Muzeum Warmii i Mazur trzykrotnie zaprezentowany zostanie „Wróg publiczny” Istvána Tasnádiego w reżyserii Zbigniewa Brzozy. Prapremiera spektaklu odbyła się w Teatrze Jaracza tuż przed zamknięciem instytucji kultury z powodu pandemii koronawirusa, więc można powiedzieć, że będzie to nowe przedstawienie, w dodatku wysoko ocenione przez krytyków.
   Kolejnym spektaklem, który zostanie zaprezentowany w wyjątkowej scenerii Zamku będzie przedstawienie „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska” na podstawie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Wojciecha Malajkata to propozycja dla widzów spragnionych inteligentnej rozrywki. Ta sztuka ma długą historię w olsztyńskim teatrze, a najnowsza inscenizacja Zapolskiej została doceniona przez prasę branżową oraz olsztyńską publiczność.
   Kolejne trzy tytuły zaprezentowane zostaną na teatralnym dziedzińcu. Pierwszym z nich będzie spektakl „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy w reżyserii Łukasza Barczyka. To przejmujący spektakl o rozliczaniu się z przeszłością. Z kolei „Jeremi się ogarnia. LOL” to przedstawienie familijne, które podbiło serca młodzieży. Pokazywaliśmy je w północno-wschodniej Polsce w ramach programu Teatr Polska.
   Repertuar Festiwalu dopełni czarna komedia „Czuwanie” Morrisa Panycha w reżyserii Justyny Celedy ze znakomitą kreacją nestorki naszego Teatru – Ireny Telesz-Burczyk.
   W ramach festiwalu we współpracy ze Studium Reportażu działającym przy Teatrze Jaracza, odbędzie się spotkanie z Adamem Wajrakiem. Dodatkowo, zaprezentowane zostanie czytanie performatywne na podstawie książki „Wilki”.
   Wszystkie spektakle Festiwalu będą prezentowane na świeżym powietrzu: na dziedzińcu olsztyńskiego Zamku oraz na teatralnym dziedzińcu.
   Jesteśmy przekonani, że latem w otwartych przestrzeniach, olsztynianie i liczni turyści spędzą czas w wyjątkowej atmosferze, a nasze spektakle okażą się interesującą propozycją wakacyjną.

 
Repertuar
6, 7, 8 sierpnia, godz. 19:30, Dziedziniec zamkowy (ul. Zamkowa 2)
István Tasnádi WRÓG PUBLICZNY
 
11 sierpnia godz. 19:30, Dziedziniec zamkowy (ul. Zamkowa 2)
DULSCY. TRAGIFARSA KOŁTUŃSKA według Gabrieli Zapolskiej
 
14, 16 sierpnia godz. 20:00, Dziedziniec Teatru (od ul. Skłodowskiej-Curie)
Marcin Wicha RZECZY, KTÓRYCH NIE WYRZUCIŁEM
 
19 sierpnia (środa) godz. 20:00, Dziedziniec Teatru (od ul. Skłodowskiej-Curie)
Szymon Jachimek JEREMI SIĘ OGARNIA. LOL
 
21 sierpnia (piątek) godz. 17:00, Dziedziniec Teatru (od ul. Skłodowskiej-Curie)
Adam Wajrak WILKI - czytanie performatywne i spotkanie z autorem
 
21, 22 sierpnia godz. 20:00, Dziedziniec Teatru (od ul. Skłodowskiej-Curie)
Morris Panych CZUWANIE
 
Festiwal sponsoruje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Michelin