U noju, czyli po warmińsku „u nas” - SPOTKANIE I

"U noju, czyli po warmińsku „u nas” - SPOTKANIE I"

U noju, czyli po warmińsku „u nas” to cykl spotkań, w trakcie którego chcemy sondować nasze relacje z regionem, sprawdzać, co to znaczy „być stąd”, badać, co ma na ten temat do powiedzenia sztuka i twórcy kolejnych pokoleń.  
Chcemy poruszać tematy trudne i przemilczane, testować, czy jeszcze nas obchodzą, czy mamy powinności wobec naszych poprzedników na tych ziemiach. Chcemy ukazywać wielobarwne, wieloetniczne i wielokulturowe dziedzictwo, z którego możemy korzystać. Chcemy pytać, co to znaczy być z Warmii i Mazur i kim tu jesteśmy - turystami, przechodniami, potomkami osadników, neo-Warmiakami i neo-Mazurami, obywatelami świata, a może rozgoryczonymi prowincjuszami?
▶︎ I spotkanie w ramach cyklu pt. „Po co nam heimatowe opowieści?”, 29.05., godz. 17.00 I Scena Kameralna, Teatr Jaracza | WSTĘP WOLNY
▶︎Dyskusję z udziałem: Ishbel Szatrawskiej, Marzeny Bergmann oraz Piotra Wawra jr poprowadzi Joanna Wilengowska

Wraz z olsztyńską Fundacją BORUSSIA zapraszamy Was do poszukiwania odpowiedzi:
Po co nam heimatowe opowieści? 
Czy Warmia i Mazury nie zostały już dostatecznie opowiedziane? Czy nadal wołają do nas duchy? 
Czy ciążą nam niewywołane klisze, nieobejrzane z bólem i współczuciem kadry przeszłości? 
Czy po raz kolejny musimy się mierzyć z grozą 1945 roku, mitem rzekomych Ziem Odzyskanych, traumą migracji, po raz kolejny przypominać, że cierpienie nie ma narodowości, tak jak nie mają go też okrucieństwo czy konformizm? 
Jak mamy się tutaj, u noju, czyli u nas, poczuć dobrze? 

 

⚫Ishbel Szatrawska - pisarka, autorka dramatów, laureatka m.in. Literackiej Nagrody Warmii i Mazur oraz nagrody Odkrycie Empiku. W powieści Toń opowiada o końcu Prus Wschodnich w 1945 roku i jej stolicy - Königsbergu, przypatruje się Mazurom w czasach powojennego chaosu, z ludzkich losów komponuje wieloetniczną sagę, sprawdza, co dzisiaj znaczy dla nas dziedzictwo tych ziem.

⚫Marzena Bergmann - aktorka Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. W spektaklu Warmia i Mazury. Ballada o miłości w reżyserii Marty Miłoszewskiej (na podstawie reportażu Beaty Szady Warmia i Mazury. Wieczny początek ) jest narratorką. Poprzez nią poznajemy losy Warmiaków i Mazurów, m.in. Herberta Monkowskiego, który jako chłopiec doświadczył wojennej grozy po wkroczeniu do Olsztyna Armii Czerwonej. Praca nad spektaklem była dla niej również odkrywaniem własnych korzeni.

⚫Piotr Wawer jr - aktor, reżyser, współtwórca - wraz z Weronika Szczawińską - spektaklu „Wszystko na darmo”. To światowa prapremiera inscenizacji powieści Waltera Kempowskiego pod tym samym tytułem. Książka ukazała się w Niemczech w 2006 roku, w Polsce - w 2024. Chłodny, czasem sarkastyczny opis końca wojny w Prusach Wschodnich, wiąże się także z uniwersalnymi pytaniami o losy ludności cywilnej w czasie wojny, zbiorową odpowiedzialność, konformizm, podatność na ideologię.

⚫Joanna Wilengowska [prowadząca] – absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa. Współtwórczyni pisma literackiego „Portret". Autorka książek prozatorskich Japońska wioska oraz Zęby, a także programów telewizyjnych i reportaży o tematyce kulturalnej, historycznej i ekumenicznej. Współpracuje z instytucjami kultury Warmii i Mazur oraz organizacjami pozarządowymi, m.in. Wspólnotą Kulturową „Borussia". Urodziła się i mieszka w Olsztynie.

Po spotkaniu, o godz. 19.00
 „Wszystko na darmo” w reż. W. Szczawińskiej i P. Wawra Jr | PRAPREMIERA ŚWIATOWA | JUŻ OD 29 MAJA!
BILETY NA SPEKTAKLE: KLIKNIJ

Cykl „U noju / U nas" odbywa się dzięki wsparciu finansowemu: Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Goethe-Institut Warszawa.