Warsztaty Studium Reportażu

Warsztaty Studium Reportażu

"Warsztaty Studium Reportażu"

W tym roku w ramach programu „Przestrzenie Sztuki” ponownie powołujemy Studium Reportażu, czyli cykl sześciu warsztatów dla reportażystów-amatorów. Tematem powstałych reportaży będzie „Obecność Ukraińców na Warmii i Mazurach”. Autorami mogą być wszyscy chętni dorośli, którzy zapiszą się do Studium. Zajęcia będą się odbywać w naszym Teatrze. W ramach „Studium Reportażu” przewidujemy również zorganizowanie czterech spotkań autorskich dla szerokiej widowni. Spotkania będą miały miejsce na scenie Teatru i w plenerze, połączone będą
z performatywnymi czytaniami reportaży.

 

   Wielu uchodźców z wojny w Ukrainie znalazło schronienie na Warmii i Mazurach. Chcielibyśmy pomóc im opowiedzieć, co przeżyli i zapisać ich świadectwa.

Jak to zrobić?

Jak rozmawiać z kimś, kto doświadczył wojny, jest po dramatycznych przeżyciach, przeżywa osobistą tragedię, został „dotknięty śmiercią”?
Ja przekonać go do rozmowy?
Jak słuchać? Jak pytać i nie zranić? Kiedy dociekać, a kiedy już nie pytać?
Jak potem dobrze zapisać taką opowieść?

Studium Reportażu Teatru im S. Jaracza w Olsztynie zaprasza na warsztaty z udziałem wybitnych reporterów i znawców historii mówionej: Anną Bikont, Anną Wylegałą, Mikołajem Grynbergiem i Dominikiem Czapigo.

Warsztaty to cykl zajęć prowadzonych przez mistrzów opowieści. Odbywać się będą w wybrane niedziele od 24 lipca do końca sierpnia tego roku.

Chcielibyśmy, żeby warsztaty pomogły w zebraniu relacji uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, którzy po 24 lutego znaleźli schronienie w naszym regionie.

Warsztaty koordynuje reporter Włodzimierz Nowak.

Osoby chcące wziąć udział w warsztatach prosimy o przesłanie:
- CV pogłębionego o zainteresowania literackie, reporterskie, (w treści CV prosimy umieścić następujący zapis: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r.
- Danych kontaktowych (mail, telefon),
- Krótkiego listu motywacyjnego.
Mile widziane własne teksty dziennikarskie, próby literackie, reporterskie i znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego. Choć to nie jest warunek konieczny. (Teksty prosimy przysyłać mailem tylko w programie Word.)

Czekamy na Państwa zgłoszenia do 21 lipca 2022 r.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres
Kontakt telefoniczny: 507095415

Warsztaty są bezpłatne i otwarte, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego prosimy o przysyłanie swoich zgłoszeń jak najszybciej.

[Organizator nie ponosi kosztów związanych z pracą nad tekstami pisanymi w ramach warsztatów (wyjazdy, research). Nie gwarantuje też noclegów ani nie zwraca kosztów dojazdu na zajęcia.]
 


Osoby prowadzące warsztaty:

 

Anna Bikont - Dziennikarka, reporterka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Wiosną ukazała się jej książka „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. Jest autorką kilkunastu książek, m.in. „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” (1997, wraz z Joanną Szczęsną) oraz „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (2006, także z Joanną Szczęsną), za którą otrzymały Wielką Nagrodą Fundacji Kultury. W 2012 wydała głośną książkę „My z Jedwabnego”, której przyznano Europejską Nagrodę Książkową, a wydanie amerykańskie uhonorowano nagrodą dla najlepszej książki o tematyce Holokaustu (National Jewish Book Award). W 2017 roku wydała biografię „Sendlerowa. W ukryciu”, za którą otrzymała m.in. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, a w 2019 biografię Jacka Kuronia „Jacek” (wraz z Heleną Łuczywo), wyróżnioną Nagrodą Historyczną „Polityki”. W 2017 roku otrzymała doktorat honoris causa uniwersytetu w Göteborgu.

Anna Wylegała – socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W pracy badawczej łączy metodologię nauk społecznych z warsztatem historycznym. Autorka książek „Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich „Ziem Odzyskanych” oraz „Był dwór, nie ma dworu”, współredaktorka tomu „The Burden of the Past: History, Memory, and Identity in Contemporary Ukraine”. Za książkę „Był dwór, nie ma dworu” nominowana do Nagrody Historycznej Polityki.

Mikołaj Grynberg - fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Wydał trzy zbiory rozmów: „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy prozy: „Rejwach” (2017) i „Poufne” (2020). Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów. Nominowany za całokształt twórczości do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (2019), finalista Nagrody Literackiej Nike (2018). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości”.

Dominik Czapigo - Socjolog, w przeszłości koordynator programu „Historia Mówiona” w Ośrodku KARTA (w tym wieloletniego projektu dokumentacyjnego „Polacy na Wschodzie”), dokumentalista zaangażowany w prace Archiwum Historii Mówionej KARTY i Domu Spotkań z Historią, członek redakcji kwartalnika „Karta”. Redaktor inicjujący „Głosu przeszłości. Wprowadzenia do historii mówionej” autorstwa Paula Thompsona i Joanny Bornat, książki wydanej przez Centrum Archiwistyki Społecznej.

Włodzimierz Nowak - Reporter, kulturoznawca, autor „Obwodu głowy”, „Serca narodu koło przystanku”, „Niemca. Wszystkich ucieczek Zygfryda” oraz dwóch wywiadów książkowych: "Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania” (współautor Violetta Szostak) i "Onyszkiewicz. Bywały szczęśliwe powroty" (współautor Violetta Szostak).
Przez kilka lat kierował magazynem reporterów „Duży Format”. Autor Studia DF – cyklu rozmów wideo z reporterami.
Finalista Nike. Laureat niemieckiej Nagrody Kulturalnej im. George Dehio, Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2009 i Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego (2005) za cykl reportaży z Białorusi.

 


 

Program Przestrzenie Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.