Wspaniała wiadomość o Irenie Telesz-Burczyk

Wspaniała wiadomość o Irenie Telesz-Burczyk

"Wspaniała wiadomość o Irenie Telesz-Burczyk"

Jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi, że powstał projekt uchwały przyznający Irenie Telesz-Burczyk tytuł Honorowej Obywatelki Olsztyna. Nie kryjemy swojej radości, ponieważ jesteśmy przekonani, że Irena absolutnie zasługuje na to wyróżnienie i wierzymy, że Radni Miejscy zagłosują ZA.

Irena jest wspaniałą, wyjątkową osobą, której dobroć, aktywność i zaangażowanie mogłyby wypełnić aż kilka życiorysów, bo Ona nie działa na jednym polu, Ona ma swój udział w niezliczonych inicjatywach.

Zacznijmy od Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Irena jest duszą naszego Teatru. Wnosi serce, etos pracy, szacunek do tradycji i sztuki. Dla wielu pokoleń jest aktorskim wzorem zachowania niczym wzorzec metra w Sèvres. Wyróżnia ją nie tylko talent, ale także sumienność, rzetelność i oddanie teatrowi, a także odwaga w poszukiwaniach twórczych. Ma w swoim dorobku liczne role dramatyczne, komediowe i tragikomiczne. Przez ponad pół wieku pracy w teatrze nie raz udowodniła, że jest wszechstronną i znakomitą artystką – uwielbianą i nagradzaną.

Na scenie może zagrać wszystko, ale gdy schodzi ze sceny staje się czułym, otwartym, bliskim człowiekiem. Obcy jest jej dystans, ponieważ w relacjach stawia na dobro i prostotę. Stanowi przykład zachowania człowieczeństwa, wierności wartościom bez względu na swój własny interes. Znana jest choćby jej aktywność opozycyjna w latach 80-tych.

Irena ma też nadzwyczajny gen Stasi Bozowskiej, takiej „Siłaczki kultury”, która upowszechnia kulturę żywego słowa wszędzie, gdzie się da.

Artystka swoim talentem i pomysłowością wspiera wiele działań. Od lat angażuje się w kampanie społeczne i charytatywne. Nigdy nie odmawia pomocy potrzebującym, dlatego wielu postrzega ją jako kobietę-instytucję. Zresztą, trzeba to przyznać, że w niesieniu wsparcia jest niezmordowana, a jej determinacja i urok osobisty łamią wszelkie przeszkody. To jedna z takich osób, które przyciągają inteligencją, poczuciem humoru i emanującym ciepłem.

Irena Telesz-Burczyk jest Gwiazdą, rozpoznawalną i uwielbianą aktorką, która swoją popularność przekuwa w dobro społeczne i działanie na rzecz innych ludzi.

Olsztyn może być dumny, że Artystka mieszka właśnie tu.