Zaczynamy Festiwal Teatr Jaracza w zabytkach Warmii i Mazur

"Zaczynamy Festiwal Teatr Jaracza w zabytkach Warmii i Mazur"

Nidzica, Pasym, Ogródek, Ostróda, Olsztyn, Giżycko, Szczytno, Kętrzyn, Barczewo i Ełk – co będzie się tam działo?
Festiwal "Teatr Jaracza w zabytkach Warmii i Mazur"!
To już wieloletnia tradycja. W tym roku wakacyjne spektakle będzie można zobaczyć w plenerowych sceneriach warmińskich i mazurskich zabytków od 14 czerwca do 6 września!

 

Bilety na olsztyńskie spektakle kupić w naszej kasie i online TUTAJ.
A pozostałe? Wstępo wolny lub zaproszenia -  szukajcie w:

 

🟢14.06 godz. 20.00 – „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” – Nidzica 
Nidzicki Ośrodek Kultury UL. Zamkowa 2 tel. 89 625 42 21

🟢15.06 godz. 19.30 - „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” – Pasym 
Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu ul. Dworcowa 8 tel. 89 621 20 79

🟢21.06 godz. 20.00 - „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” – Ogródek 
Muzeum Michała Kajki w Ogródku ul. Ogródek 5 tel. 530 540 930 

🟢23.06 godz. 20.00 - „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” – Ostróda 
Muzeum w Ostródzie ul. Adama Mickiewicza 22 tel. 503 434 631

 

🟢3.07 godz. 20.00  „W 80 dni dookoła świata” - Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
🟢4.07 godz. 20.00 „W 80 dni dookoła świata” - Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
🟢6.07 godz. 20.00  „W 80 dni dookoła świata” - Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

 

🟢10.08 godz. 20.00 - „Sztuka kochania Polaków” – Giżycko 
Twierdza Boyen w Giżycku ul. Turystyczna 1 tel. 87 428 83 93

🟢14.08 godz. 20.00 – Wszystko na darmo – Szczytno
Zamek w Szczytnie ul. Henryka Sienkiewicza 1 tel. 89 624 24 37

🟢17.08 godz. 20.00 - Wszystko na darmo – Kętrzyn 
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego ul. Plac zamkowy 1, tel. 89 752 32 82

🟢21.08 godz. 20.00 - Wszystko na darmo – Dziedziniec Teatru Jaracza w Olsztynie
🟢22.08 godz. 20.00 - Wszystko na darmo – Dziedziniec Teatru Jaracza w Olsztynie
🟢23.08 godz. 20.00- „Sztuka kochania Polaków” - Dziedziniec Teatru Jaracza w Olsztynie
🟢24.08 godz. 20.00- „Sztuka kochania Polaków” - Dziedziniec Teatru Jaracza w Olsztynie
🟢25.08 godz. 20.00- „Sztuka kochania Polaków” - Dziedziniec Teatru Jaracza w Olsztynie

🟢28.08 godz. 20.00 - „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” - Barczewo 
Skarbiec Kultury Europejskiej ul. Grunwaldzka 15 

🟢30.08 godz. 19.00 - „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” – Ryn
 tel. 87 737 50 38

🟢06.09 godz. 19.00 - „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” – Ełk 
Muzeum Historyczne w Ełku ul. Wąski Tor 1 tel. +48 87 732 02 83

 

Co gramy?

WARMIA I MAZURY. BALLADA O MIŁOŚCI
adaptacja i reżyseria: Marta Miłoszewska

Spektakl oparty na reportażu Beaty Szady "Wieczny początek. Warmia i Mazury"

Olsztyński Teatr Jaracza nigdy nie ukrywał swych bliskich związków ze swoją Małą Ojczyzną. Teraz w naszym repertuarze pojawiło się przedstawienie wprost odnoszące się do tożsamości Warmiaków i Mazurów, ich skomplikowanej historii i ciągle niełatwej współczesności. Marta Miłoszewska, rodowita Olsztynianka, powróciła do swojego kraju lat dziecinnych, sięgając do rodzinnych korzeni, by przenieść na scenę wysoko ocenianą reporterską książkę Beaty Szady „Wieczny początek. Warmia i Mazury”. Miłoszewska powraca także do Teatru Jaracza, gdzie przed laty pracowała, realizując spektakle „Bliżej”, „Kajko i Kokosz” oraz „Utracona cześć Katarzyny Blum”. Reżyserka z książki Szady wzięła pełne czułości spojrzenie na społeczność Warmii i Mazur, jednak dalekie od cukierkowej laurki. Za autorką śledzi postawy bohaterów, ich walkę, by w nowym świecie i nieznanych warunkach znaleźć dla siebie miejsce. Bywało przecież i tak, że nowi mieszkańcy wprowadzali się do domów, gdzie w talerzach parowała jeszcze gorąca zupa, przygotowana przez wysiedlanych.

Dla Miłoszewskiej praca nad spektaklem „Warmia i Mazury. Ballada o miłości” miała na wskroś osobisty wymiar. Historią regionu zajmował się dziadek artystki, Władysław Ogrodziński a Beata Szady przy pisaniu swej książki korzystała z dorobku jej ojca Wojciecha. W dodatku sama Marta Miłoszewska, z pierwszego wykształcenia dziennikarka, pisała swego czasu o powrocie polskości na Warmię i Mazury.

Kluczem do olsztyńskiego przedstawienia jest podtytuł - ballada o miłości. Znajdują się w nim sceny dramatyczne, coś z epiki, jak i najczystszy ładunek liryczny. O to, by wybrzmiał właściwie zadbała autorka muzyki Mary Rumi.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.

WIĘCEJ INFORMACJI: KLIKNIJ

 

 

WSZYSTKO NA DARMO
Adaptacja, reżyseria: Weronika Szczawińska
Adaptacja, dramaturgia, współreżyseria: Piotr Wawer jr

To adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku gdzieś pomiędzy Olsztynem, a Elblągiem. To znacznie więcej, niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny. „Wszystko na darmo” w ich ujęciu staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności, rodzajem domowej apokalipsy.

Najsłynniejsza książka Waltera Kempowskiego w ubiegłym roku ukazała się po polsku i z miejsca stała się bestsellerem. Niemiecki pisarz dał w swojej najważniejszej powieści najpełniejszy obraz końca niemieckiego świata w Prusach Wschodnich, opisał mechanizm faszyzmu, jednocześnie cytując niemieckich klasyków.

Wreszcie - nie ma lepszego miejsca na wystawienie „Wszystko na darmo" niż Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie – dawnym mieście Allenstein, tak blisko fikcyjnego dworu Georgenhof.

Partnerem wydarzenia jest Goethe-Institut Warschau.

WIĘCEJ INFORMACJI: KLIKNIJ
 

 

 

SZTUKA KOCHANIA POLAKÓW
reżyseria: Joanna Drozda

Jeśli spodziewacie się spektaklu o polskich bohaterach, to dobrze trafiliście. Nie będzie to jednak opowieść o zwycięstwach i poświęceniach polskiego oręża, ale o sztuce, bez której – najdosłowniej – nie przetrwałby świat. Sztuce kochania mianowicie. Autorzy przedstawienia w olsztyńskim Teatrze Jaracza przekonują nas skutecznie, że w tej dziedzinie również jako naród mamy wyjątkowe osiągnięcia. I zapraszają na spotkanie z ludźmi, którym naprawdę dużo zawdzięczamy…

 

„Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej przez całe lata była największym bestsellerem polskiej literatury bez podziału na kategorie, mogła konkurować z dziełami Mickiewicza i Sienkiewicza. „Sztuka kochania Polaków” w Teatrze Jaracza sporo klasyczce zawdzięcza, ale nie ma mowy o powtórzeniu. Autorzy spektaklu, reżyserka Joanna Drozda i scenarzysta Michał Wybieralski, bawią się tematem spektaklu, zapraszając na brawurową komedię z głębszymi podtekstami. Proponują widzom doskonałą zabawę, ale gdy trzeba podstawiają nam przed oczy krzywe zwierciadło. W istocie śmiejemy się z samych siebie, a to zasada każdej dobrej komedii z ambicjami.

Za sukcesem „Sztuki kochania Polaków” – niedługo po premierze przedstawienie jest bowiem prawdziwym przebojem Teatru Jaracza – stoi znakomity zespół twórców. Wyreżyserowała je Joanna Drozda, która dziś, po spektaklach „Extravaganza o miłości” i „Extravaganza o władzy” z Teatru Polskiego w Poznaniu oraz zrealizowanych w warszawskiej Syrenie „Nogach Syreny”, kojarzy się z wyrafinowaną rozrywką, doprawioną szczyptą pieprzu. Drozda zna teatr od podszewki, gdyż zaczynała jako aktorka, grając mocne role w spektaklach m.in. Krystiana Lupy, Pawła Miśkiewicza i Mai Kleczewskiej.

Autorem scenariusza jest Michał Wybieralski, dziennikarz, który współpracował z Drozdą już wcześniej przy spektaklu „PePePe. Przegląd piosenki poznańskiej”.

Na koniec niespodzianka. Główną, a zarazem tytułową rolę gra Barbara Prokopowicz, którą olsztyńska publiczność kojarzy z krańcowo odmiennymi bohaterkami „Panien z Wilka” i „Ravensbrück. Miasta kobiet”. Choćby dlatego warto powalczyć o bilety na „Sztukę kochania Polaków”, a te rozchodzą się błyskawicznie!

WIĘCEJ INFORMACJI: KLIKNIJ
 

 

W 80 dni dookoła świata
reżyseria: Piotr Ratajczak

„W 80 dni dookoła świata” na motywach powieści Juliusza Verne’a to spektakl familijny, pełen przygód i wciągających opowieści o różnych kulturach i tolerancji. Po przeszło 150 latach od powstania powieści Verne’a twórcy wciąż widzą w niej inspirację do zabawy, promowania otwartej postawy na świat i wspaniały materiał do budowania na scenie fascynujących krain. Bohaterowie podróżujący po świecie wciąż są intrygujący, ponieważ kierują się odwagą, fantazją, uczciwością i życzliwością wobec innych ludzi.

Wszyscy twórcy mają bogaty dorobek w polskim teatrze, zdobyli już wyróżnienia i nagrody i wspólnie zrealizowali niejeden spektakl. Teatr Jaracza również współpracował z nimi kilkakrotnie. Za każdym razem spektakle Piotra Ratajczaka i jego zespołu realizatorów cieszyły się bardzo dobrymi opiniami u widzów i krytyków. To twórca, który potrafi reżyserować dynamiczne spektakle, z poczuciem humoru i barwnymi postaciami. Stawia też ciekawe wyzwania przed aktorami proponując im granie wielu ról w jednym spektaklu.

Co ważne Piotr Ratajczak potrafi też porozumieć się z młodymi widzami. W Teatrze Jaracza wystawił adaptację „Stawiam na Tolka Banana” Adama Bahdaja. Spektakl ten zagraliśmy wiele razy na swojej scenie, objechaliśmy z nim województwo w ramach programu Teatr Polska, a także pokazywaliśmy na Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie.

Jesteśmy pewni, że potencjał tkwiący w powieści Juliusza Verne’a w połączniu z tym zestawem realizatorów da wspaniały efekt.

WIĘCEJ INFORMACJI: KLIKNIJ