Via Carpatia 2022 - Mistrz i Małgorzata w Parku Podzamcze!

Via Carpatia 2022 - Mistrz i Małgorzata w Parku Podzamcze!

"Via Carpatia 2022 - Mistrz i Małgorzata w Parku Podzamcze!"

Mistrz i Małgorzata Teatro Tatro

Mistrz i Małgorzata w olsztyńskim Parku Podzamcze!

Teatro Tatro w Nitrze (Słowacja)

Michaił Bułhakow „MISTRZ I MAŁGORZATA” („Majster a Margaréta”)

reżyseria Ondrej Spišák

Już 16 października o godzinie 18:00 w nietypowej scenerii olsztyńskiego Parku Podzamcze.

Jeden z najsłynniejszych zespołów teatralnych Słowacji, wędrowny i rebeliancki Teatro Tatro z Nitry, wreszcie przybywa do Olsztyna. I to przybywa z jedną ze swych najważniejszych inscenizacji, spektaklem, który budował legendę grupy. Jej szef i stały reżyser Ondrej Spišák zaprasza nas do gigantycznego namiotu, na ten wieczór nazwanego „Cyrk Moskwa”. Stanie się on przestrzenią dla szaleńczych popisów Korowiowa i Behemota, nie zabraknie lotów na miotle i na świni. Będziemy przenosić się z Jerozolimy w czasie życia Jezusa, do Moskwy 1934 roku, a także do dzisiejszego Olsztyna oraz w bliską przyszłość. Przedstawienie tętni energią, plan aktorski miesza się z lalkowym, w kluczowych momentach pojawiają się także maski. Finał zaś… To trzeba zobaczyć samemu – wystarczy powiedzieć, że świat stanie w płomieniach, wszystko rzecz jasna jako triumf teatralnej iluzji i nieposkromionej wyobraźni artystów. A pod powierzchnią tego szalenie atrakcyjnego, wypełnionego graną na żywo muzyką, angażującego całą uwagę publiczności widowiska kryją się pytania wagi ciężkiej – o obecność diabła w naszym świecie i o to, co byśmy dziś zrobili z Jezusem. Czy stałby się duchowym przywódcą, a może skończył w więzieniu albo domu wariatów?

Ondrej Spišák jest najważniejszym dziś artystą teatralnym w Słowacji. Pochodzi z Nitry, kończył praską szkołę lalkarską. Od zawsze fascynuje się polską kulturą i literaturą – już na swój dyplom przygotował spektakl „Dżezinbad”  według „Na szkle malowane” Ernesta Brylla, którym wzbudził spore kontrowersje, bo odmalował w nim również erotyczne życie Janosika. Przyznaje, że nie zostałby reżyserem, gdyby nie twórczość Tadeusza Kantora, Andrzeja Dziuka, Józefa Szajny oraz widziane w młodości legendarne spektakle krakowskiego Starego Teatru. Przygotowuje spektakle dla dzieci niemalże w każdym wieku oraz inscenizacje dla dorosłych. Wielokrotnie pracował na scenach polskich, najczęściej w warszawskiej Lalce oraz w Białostockim Teatrze Lalek, a także między innymi w Teatrze Nowym w Łodzi, Wybrzeże w Gdańsku oraz warszawskim Narodowym, zaś ostatnio przede wszystkim w Dramatycznym w Warszawie, gdzie wystawił większość sztuk Tadeusza Słobodzianka, którego styl i sposób widzenia świata są mu szczególnie bliskie.

Teatro Tatro powstało w Nitrze w 1990 roku z inicjatywy Ondreja Spišáka i zaprzyjaźnionego z nim scenografa Františka Liptáka. Z początku grali swe przedstawienia w Popradzie, potem w Nitrze, występując przede wszystkim na ulicach. Potem stali się trupą wędrowną, docierając w odległe miejsca do ludzi pozbawionych do tej pory jakiegokolwiek kontaktu z teatrem. Bazując na ulicznym rodowodzie grupy, zapragnęli zaanektować dla swojej sztuki „wszystkie ulice świata”. Występowali w Ukrainie, Białorusi, Rumunii, Włoszech, Francji, a nawet podczas olimpiady w Vancouver w Kanadzie. Ich najsłynniejsze spektakle to „Bianca – kobieta o dwóch głowach”, „Czerwony Kapturek, „Cyrk Charms”, „Stalker” i właśnie „Mistrz i Małgorzata”.

Bilety do nabycia TU