ZEMSTA

ZEMSTA

ZEMSTA

Premiera: 19-09-2024

AUTOR: ALEKSANDER FREDRO
REŻYSERIA: MICHAŁ ZADARA
SCENOGRAFIA: ROBERT RUMAS
KOSTIUMY: POLA GOMÓŁKA
REŻYSERIA ŚWIATŁA: ARTUR SIENICKI
CHOREOGRAFIA I RUCH SCENICZNY: EWELINA ADAMSKA-PORCZYK
WALKI: DAWID FAJER
ASYSTENCI REŻYSERA: MAKSYMILIAN NOWAK, FILIP PŁUCIENNIK
ASYSTENTKA KOSTIUMOGRAFKI: AGNIESZKA MALICKA


OBSADA:
MACIEJ STUHR - PAPKIN
ARKADIUSZ BRYKALSKI - CZEŚNIK
BARTOSZ PORCZYK - REJENT
BARBARA WYSOCKA - PODSTOLINA
FILIP LIPIECKI - WACŁAW
PAULINA SZOSTAK - KLARA
MONIKA CIECIORA -  ŚMIGALSKI
MIKOŁAJ WOUBISHET - DYNDALSKI
DAMIAN MIRGA - PEREŁKA, OCHRONIARZ, BARMAN
ROBERT OSTOLSKI - MULARZ
PAWEŁ STEFANIAK - MULARZ II
KRZYSZTOF IWAŃSKI - MULARZ III

Czas trwania: 150 MINUT (z przerwą)

Wiek widza: +13

Uwaga! W spektaklu używany jest pistolet hukowy.

Kup bilet

„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny.
Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach.

Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro.
Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.     

 

Trwa walka o nieruchomość między Cześnikiem i Rejentem. Obaj są bezlitośni i mają nadzieję, że władza wyleczy ich z potwornej samotności. Sztuka stłamszona przez 150 lat przez poczciwe inscenizacje odradza się w Teatrze Komedia jako bezkompromisowy konflikt o majątek i wpływy. „Zemsta” to sztuka o problemach duchowych bogatych ludzi i o ich nienasyceniu. W świecie zemsty potencjał przemocy jest zawsze wysoki. I czasami przemoc wybucha z byle jakiego powodu, a w spory angażowane są kolejne pokolenia.

„Zemsta” reżyserowana przez Michała Zadarę zrywa z podejściem: „szlachetnie, czyli nudno i po literach” albo „radykalnie, czyli napisane raz jeszcze”. To inscenizacja współczesna, w światłach wielkiego miasta. Ale z drugiej strony to również „Zemsta” bez skrótów, grana wierszem zgodnie z zapisem, „nie przepisana” na nowo - i taka, jakiej chciał Fredro: z branymi na poważnie, skomplikowanymi i żywymi postaciami, których śmieszność potęguje często tragizm.

Jeśli myślicie, że w „Zemście” wszystko dzieje się z powodu sporu o mur dzielący na dwie części zamek zamieszkały przez Cześnika i Rejenta, to u nas dowiecie się jak było naprawdę. Bo mur nie odgrywa u Fredry żadnej roli fabularnej, jest tylko przykładem napiętej sytuacji. Wszystko może być pretekstem do wybuchu przemocy: nawet murowanie kilku cegieł. Powiecie, że to nadal przykład wojny polsko-polskiej - my odpowiemy: nie, to obraz rozpaczy osobistych dramatów.

Kup bilet