Mitologia. Nie-boginie

Mitologia. Nie-boginie

Mitologia. Nie-boginie

Premiera: 27-09-2024

tekst i dramaturgia: Daria Sobik
reżyseria, scenografia, kostiumy, światło: Justyna Łagowska
muzyka: Rafał Matuszak
ruch sceniczny: Milena Czarnik
wideo:  Tomek Michalczewski
asystent scenografki: Michael Siwicki
asystent reżyserki: Mikołaj Trynda


inspicjent, sufler  Agata Żuczkowska


wiek widza: 14+

Kup bilet

Aktorzy

„Wykreowany przez starożytnych świat wierzeń jest obfity i niezwykle wielowątkowy, jednak opowiada głównie o mężczyznach. Występujące w nim kobiety są matkami, obiektami pożądania, ofiarami przemocy albo tłem. Pełną wiedzę mamy jedynie o nielicznych bohaterkach takich jak Atena, Hera lub Afrodyta. Czy moglibyśmy wyczytać z mitów coś o kobietach?”.
W programie spektaklu „Mitologia. Nie-boginie” publikujemy tekst oraz zadania dla młodzieży i dorosłych autorstwa pedagoga teatralnego Adama Gibkiego wraz ze zdjęciami Pat Mic.
KLIKNIJ i przeczytaj cały tekst.

To opowieść o dziejach bogiń i bóstw stanowi okazję do pogłębienia wiedzy o symbolice i filozofii pradawnych mitów, które kształtują kulturę do dziś. 

Jak to się stało, że Pandora zdobyła sławę ze względu na atrybut, który ani nie był puszką, ani tak naprawdę do niej nie należał? Czy Meduza, bogini z wężami zamiast włosów, mogła wieść szczęśliwe dzieciństwo? Dlaczego współczesne interpretacje mitów przepełnione są bezprawiem i brutalnością, ale skrzętnie pomijają przemoc wobec kobiet?

Starożytność pozostawiła po sobie znaczną liczbę wariantów niemal każdego mitu. Są one nie tylko różne, lecz często nawet sprzeczne ze sobą. To od nas zależy, którą wersję zdecydujemy się opowiedzieć, które postaci umieścimy na pierwszym planie, a którym pozwolimy osunąć się w cień. „Mitologie" w reżyserii Justyny Łagowskiej to przestrzeń ponownego odkrycia kobiet w mitologii greckiej. W muzycznej formie spektaklu nader istotna będzie refleksja nad współczesnym znaczeniem kobiecej siły, ale również zagrożeniami związanymi z zerwaniem międzypłciowego dialogu.




Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas

Kup bilet