Oświadczenie

"Oświadczenie"

Olsztyn, 25.08.2020 r.


OŚWIADCZENIE


Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie bardzo przeprasza za użycie niefortunnego i dwuznacznego zdania w jednym z postów na profilu Teatru w medium społecznościowym, w informacji o obchodach podwójnego Jubileuszu Teatru. Jest nam bardzo przykro i żałujemy, że nie zauważyliśmy błędnego sformułowania. Oczywiście usunęliśmy to niestosowne zdanie. Przyczyną pomyłki był pośpiech i natłok obowiązków.
Pragniemy podkreślić, że w żadnym z podjętych działań nie świętujemy rocznicy plebiscytu z 1920 roku, który zdecydował o przynależności Warmii do Prus Wschodnich. Teatr obchodzi podwójny jubileusz: 95 lat istnienia teatru (liczone od otwarcia budynku w 1925 roku) oraz 75 lat działalności sceny polskiej w Olsztynie.
Obchody podwójnego jubileuszu rozpoczęliśmy premierą spektaklu „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska” według Gabrieli Zapolskiej, co jest bezpośrednim nawiązaniem do pierwszej polskiej sztuki wystawionej w naszym Teatrze w listopadzie 1945 roku.
Większość spektakli w aktualnym repertuarze Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie to adaptacje lub sztuki polskich autorów. Repertuar spod znaku polskiej literatury został wprowadzony w 2019 roku przez Zbigniewa Brzozę po to, by pokazać bogactwo i różnorodność polskiej twórczości i kultury.

Dyrektor oraz Zespół Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie