Rekrutacja IV edycja

Rekrutacja IV edycja

Rekrutacja IV edycja

Szanowni Państwo,

Rozpoczynamy nabór do kolejnej edycji Studium Reportażu Teatru S. Jaracza w Olsztynie.

„Opowiedzmy Warmię, opowiedzmy Mazury”.

 

Rekrutacja trwa do poniedziałku 12 grudnia 2022 r

 

Kandydatów do Studium prosimy o przesłanie:

1. CV pogłębionego o zainteresowania literackie, reporterskie lub badawcze.

(W treści CV prosimy umieścić następujący zapis: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych).

2. Danych kontaktowych (mail, telefon),

3. Krótkiego listu motywacyjnego.

Prosimy też o trzy wstępne pomysły na reportaż (tematy). Wszystkie powinny dotyczyć Warmii i Mazur, choć niekoniecznie poruszać typowo warmińsko-mazurskie historie, chętnie widziane są także bardzo współczesne tematy, zdarzenia, opowieści z regionu.

Mile widziane są własne teksty dziennikarskie, próby literackie, reporterskie, choć nie są one warunkiem koniecznym. (Teksty prosimy przysyłać mailem tylko w programie Word.)

Do 14.12.2022 wybierzemy uczestników Studium i zaprosimy na pierwsze spotkanie, które odbędzie się w sobotę, 17.12.2022 o godz. 10.

Zgłoszenia prosimy przysyłać na adres:

Kontakt telefoniczny: 507095415

Warsztaty będą trwały pół roku – do końca maja. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona, więc prosimy o przysyłanie swoich zgłoszeń jak najszybciej.

Organizator nie ponosi kosztów związanych z pracą nad reportażami pisanymi w Studium (wyjazdy, delegacje, research). Nie gwarantuje też noclegów ani nie zwraca kosztów dojazdu na zajęcia.

Zajęcia będą prowadzone w wybrane soboty. Zwykle będą to dwie soboty w miesiącu. W wyjątkowych sytuacjach zajęcia będą prowadzone on-line.

Zapraszając Państwa do udziału w nowych warsztatach chcemy podzielić się kilkoma większymi i mniejszymi efektami pracy Studium.

29 października w Teatrze Jaracza odbyła się premiera oratorium „Spokojnie, wojny nie będzie. Świadectwa z zagłady” w reżyserii Zbigniewa Brzozy, z muzyką Mikołaja Trzaski. Oratorium zostało oparte na reportażu Joanny Mikulskiej „Martwy obraz z czterech kamer”, który powstał w ramach organizowanych przez Studium latem tego roku warsztatów „Jak opowiedzieć traumę”. Uczestnicy tych warsztatów przez ponad miesiąc zbierali wojenne relacje ukraińskich uchodźczyń.  

Reportaże pisane w Studium doczekały się specjalnego wydanie w formie „książki-pudełka” (2020) zaprojektowanej przez prof. Macieja Buszewicza.

Były też czytane na scenie i publikowane w formie filmów i nagrań audio.

Teksty powstałe w Studium są publikowane w krajowych mediach. Ostatnio (25.11.) w olsztyńskiej Gazecie Wyborczej ukazał się reportaż Ewy Krypciak „Bracia weekend – królowie maty” o romskich zapaśnikach z Olsztyna.

Staramy się notować historie różnych środowisk Warmii i Mazur. Ważnym wydarzeniem okazało się spotkanie z olsztyńską społecznością osób głuchych – spotkanie wokół książki „Głusza” Anny Goc.

W Studium gościliśmy wielu wybitnych reporterów i mistrzów opowieści, min.: Małgorzatę Szejnert, Annę Bikont, Mikołaja Grynberga, Wojciecha Tochmana, Karolinę Kuszyk, Annę Wylegałę, Katarzynę Surmiak-Domańską, Olę Zbroję, Martę Abramowicz, Olgę Gitkiewicz, Szymona Opryszka, Annę Goc, Magdalenę Grzebałkowską, Jacka Hugo-Badera, Ewę Winnicką, Cezarego Łazarewicza, Dominika Czapigo, Zbigniewa Brzozę.