
MIRECZEK
Premiera: 16-04-2025
adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek
scenografia: Anna Wołoszczuk
koordynator scenograficzny: Krzysztof Perzyna
kostiumy: Piotr Popiołek
obsada:
Grzegorz Gromek
Agata Zielińska
Joanna Fertacz [głos z offu]
Halszka Gromek [głos z offu]
Inspicjentka, suflerka: Grażyna Czarkowska
czas trwania: ok. 1 h 40' [bez antraktu]
Spektakl jest adaptacją reportażu „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandry Zbroi
Sugerowany wiek widza: od 16 roku życia
Ostrzeżenia: występuje nagość, wulgarny język, spektakl podejmuje tematykę przemocy w rodzinie.
W spektaklu używane jest światło stroboskopowe.

Aktorzy
Na czym polega choroba alkoholowa? Kiedy bliska osoba staje się kimś obcym? Jak trafia się na margines społeczeństwa? Czy można urodzić się złym? Ratować własnego ojca czy przede wszystkim siebie? Mówiąc o syndromie DDA, opowiadając historię z perspektywy ofiary a nie sprawcy, nie sposób nie wspomnieć jeszcze: o syndromie ratownika, etapach uzależnienia od alkoholu, zmaganiu z traumą, końcu relacji i żalu po stracie.
„Czy to polski normal, patrzeć, jak rodzic się upija, tłucze łapskiem w ścianę, szarpie, krzyczy, wyzywa (…)?
Chowamy się po kątach i milczymy. DDA to zmowa milczenia. Dlaczego wolimy być anonimowi? Dlaczego publiczne gadanie o dzieciństwie to „wywlekanie”? Bo nikt inny nas nie zrozumie? Bo kogoś urazimy?
Ta historia nie jest wyjątkowa – nosi ją w sobie wiele osób.”
Zbyt wiele.
Spektakl jest adaptacją reportażu „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandry Zbroi.
PROGRAM SPEKTAKLU
W programie spektaklu „Mireczek” publikujemy rozmowę Anny Sańczuk z reżyserem spektaklu Krzysztofem Popiołkiem. KLIKNIJ i przeczytaj cały tekst.
O SPEKTAKLU POCZYTASZ W:
GAZETA WYBORCZA: Przeczytajcie rozmowę Przemysława Guldy z reżyserem Krzysztofem Popiołkiem: "Chlejemy na potęgę, alkoholizm jest wszędzie: "Alkoholizm jest wszędzie dokoła: Polki i Polacy piją, śpiewają o tym piosenki, czytają o tym w książkach. I dają się niszczyć problemom, które przynosi alkoholizm. O tym opowiada najnowszy spektakl w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Reżyser "Mireczka" Krzysztof Popiołek mówi nam, czemu uznał, że trzeba zrobić takie przedstawienie". KLIKNIJ lub TUTAJ
MATERIAŁY DO POBRANIA:
AFISZ KLIKNIJ
PLAKAT GRAFICZNY KLIKNIJ
PLAKAT FOTO
Zobacz kulisy powstawania spektaklu:
W spektaklu cytowane są fragmenty filmów animowanych wyprodukowanych przez Walt Disney Productions:
„101 Dalmatyńczyków” (“One Hundred and One Dalmatians”), reż. Hamilton Luske, Clyde Geronimi, USA 1961 | „Piękna i bestia” (“Beauty and the Beast”), reż. Kirk Wise, Gary Trousdale, USA 1991 | „Dumbo” (“Dumbo”), reż. Samuel Armstrong, Norman Ferguson, Wilfred Jackson, Jack Kinney, Bill Roberts, Ben Sharpsteen, USA 1941 | „Galopujący Gaucho” (“The Gallopin' Gaucho”), reż. Walt Disney, Ub Iwerks, USA 1928 | „Piotruś Pan” (“Peter Pan”), reż. Hamilton Luske, Wilfred Jackson, USA 1953 | „Pluto i jego rodzinka” (“Pluto's Quin-puplets”), reż. Ben Sharpsteen, USA 1937 | „Śpiąca królewna” (“Sleeping Beauty”), reż. Clyde Geronimi, USA 1959 | „Arystokraci” (“The Aristocats”), reż. Wolfgang Reitherman, USA 1970 oraz fragmenty książki: „List do ojca”, wybór i opracowanie Jerzy Wójcik, Grzegorz Piechota, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2008
Spektakl pod Patronatem Wydawnictwa Agora
Książkę Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu wydaną przez Wydawnictwo Agora kupisz klikając w baner