Susan Sontag

Susan Sontag

Susan Sontag

Premiera: 18-10-2024

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Jakimiak i Mateusz Atman
Scenografia, kostiumy: Anna Met
Światło: Agnieszka Jakimiak i Anna Met
Muzyka: Rafał Ryterski 
Choreografia: Ana Szopa
Wideo: Mateusz Atman
Konsultacja scen intymnych: Aleksandra Osowicz  
Asystent reżyserów: Maciej Cymorek

Inspicjent/sufler: Magdalena Kunikowska

Obsada:

Maciej Cymorek
Milena Gauer
Agnieszka Giza-Gradowska
Marta Markowicz
Ana Szopa (gościnnie)

Czas trwania: 1 h 45' [bez antraktu]

UWAGA! 
Spektakl zawiera odważne sceny o charakterze erotycznym. Zabronione jest jego fotografowanie i nagrywanie. Prosimy też osoby piszące o spektaklu o unikanie spoilerów.
W spektaklu wykorzystany jest stroboskop oraz są palone papierosy. 
Ostrzeżenia dotyczące treści: wulgarny język, nagość, treści erotyczne, głośna muzyka. 

Spektakl od 18. roku życia.

Kup bilet

Aktorzy

„Susan Sontag” to nie opowieść o całym życiu i twórczości słynnej ikony amerykańskiej kultury. To historia jednego sekretu i jego konsekwencji. To opowieść o pęknięciu między wypartą prywatnością a nieskalanym wizerunkiem zaangażowanej aktywistki, o potrzebie miłości i o zawiedzionych przyjaciołach umierających na AIDS. 
„Susan Sontag” to teatralne fotostory, album poruszonych i ożywionych zdjęć. Jaką opowieść skrywa zbiór czarno-białych fotografii jednej z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych intelektualistek XX wieku? Susan Sontag – za tymi słowami kryje się historia trudnej miłości do fotografii, bezgranicznej miłości do literatury i kina, wyboistej miłości do nowojorskiej bohemy, wypieranych miłości homoseksualnych, zawiedzionych miłości do przyjaciół umierających na AIDS w latach 80. i 90. i nieznoszącej sprzeciwu miłości do życia.
Jak to jest widzieć więcej, czuć mocniej i nieustannie szukać odpowiedzi na niewygodne pytania?
Spektakl „Susan Sontag”, inspirowany twórczością i życiem nowojorskiej pisarki, wciągnie Cię w wir osobistych dylematów i emocjonalnych napięć. To nie tylko biograficzny obraz, ale pulsująca energia konfrontacji z tym, co w nas najgłębsze i najtrudniejsze do uchwycenia.


PROGRAM SPEKTAKLU
W programie spektaklu „Susan Sontag” publikujemy rozmowę Katarzyny Niedurny z twórcami spektaklu Agnieszką Jakimiak i Mateuszem Atmanem wraz ze zdjęciami ze sztuki. KLIKNIJ i przeczytaj cały tekst.

O SPEKTAKLU POCZYTASZ W:
🟢Wrażenie robią niewymuszone i lekkie choreografie (Ana Szopa), kampowe wstawki (chociażby barokowa aria), unowocześnione aranżacje znanych piosenek (Rafał Ryterski) i konsekwentne burzenie czwartej ściany, ujawniające swą celowość pod sam koniec. Zabieg ten niejako zapowiada finał, w którym widzowie dowiedzą się, dlaczego to queerowy i biseksualny aspekt biografii stał się tym głównym. Dlaczego dotyczy to pana z czwartego rzędu i pani z trzeciego. Dlaczego są to sprawy nasze, a nie tylko czyjeś" Teatr dla Wszystkich: Sontag wyobrażona KLIKNIJ
🟢Agnieszka Jakimiak i Mateusz Atman opowiedzieli o życiu Susan Sontag, legendarnej pisarki, mówiąc zarazem bardzo o naszym tu i teraz. Na pograniczu biograficznej historii i gry z obrazem powstał spektakl, który jest szalenie atrakcyjny, wciągający, zabawny, a jednocześnie stanowi intelektualne wyzwanie. GAZETA WYBORCZA: 7 świetnych spektakli i cud w TVP. Jaki był 2024 rok w polskim teatrze? | podsumowania 2024 | Witold Mrozek KLIKNIJ
🟢 „Susan Sontag" z Teatru im. Jaracza w Olsztynie to spektakl opowiadający o pozowaniu i na pozowaniu w dużej mierze się opierający, z całą dwuznacznością słowa „poza". W czarno-białej scenografii Anny Met aktorki (i aktor) odtwarzają słynne fotografie związane z życiem Sontag. Zastygają w półstatycznych obrazach. Jest w tym coś z dziewiętnastowiecznej zabawy w tableux vivantes. Taki obraz nigdy nie jest idealnie statyczny, zawsze coś drgnie, gdy aktorki (i aktor) fotografują się nawzajem. GAZETA WYBORCZAComing out bywa trudny. Świetny spektakl o słynnej pisarce KLIKNIJ

MATERIAŁY DO POBRANIA:
AFISZ KLIKNIJ
PLAKAT GRAFICZNY KLIKNIJ
PLAKAT FOTO KLIKNIJ

 

Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.
Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Adam Karol Drozdowski, Dominik Gac, Anna Pajęcka, Kamila Łapicka, Eryk Maciejowski, Wiktoria Wojas.

Kup bilet