Balladyna
Premiera: 26-04-2024
Spektakl rekomendowany dla Widzów od 12 roku życia.
autor: Juliusz Słowacki
reżyseria, adaptacja, scenografia: Jarosław Kilian
kostiumy: Dorothée Roqueplo
muzyka: Adam Walicki
choreograf: Jacek Przybyłowicz
inspicjentka/suflerka: Agata Żuczkowska
W inscenizacji Jarosława Kiliana wykorzystane zostały obrazy Jarosława Modzelewskiego.
Czas trwania: 3 h 10' z antraktem
Aktorzy
"W swojej „podróży” Balladyna wielokrotnie dostaje szansę zatrzymania się, wycofania, ale jak Makbet brnie dalej. Droga ku złu wciąga ją i pochłania, pcha dalej i nie daje wyjścia w jasną przyszłość. Można powiedzieć, że celem podróży jest odnalezienie samego siebie. Balladyna rażona piorunem dochodzi do punktu samopoznania, zaakceptowania świadomości swoich uczynków, swego grzechu i zbrodni. Myślę, że istotą tej opowieści o podróży bohatera jest ostatecznie rozpoznanie samego siebie, jakiekolwiek miałoby to mieć straszliwe konsekwencje".
W programie spektaklu "Balladyna" publikujemy wywiad z reżyserem Jarosławem Kilianem wraz ze zdjęciami Marty Ankiersztejn.
KLIKNIJ i przeczytaj cały tekst.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego - i wszystko jasne? Otóż nie.
Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego Teatru Lalka, dobrze już znany olsztyńskiej publiczności. Przygotował w Teatrze Jaracza wciąż obecną na afiszu familijną „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" według Bolesława Leśmiana oraz opartą na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Jeszcze bardziej Zieloną Gęś”. Jednak nowe przedstawienie nie będzie przypominać poprzednich.
Artysta, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty (poprzednio realizował ją m.in. w warszawskich teatrach Powszechnym i Polskim), zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów, z jakimi kojarzymy jego inscenizacje.
Wracam do „Balladyny”, bo jest na nią dzisiaj wyjątkowy czas - opowiada Jarosław Kilian. - W tej sztuce znajdziemy i kryminał, i horror, i dramat historyczny, i coś z Szekspira, i cudowność zmieszaną z grozą zatopioną w prasłowiańskich wątkach, wiele ludowości, a nawet coś z komedii absurdu. Wiele konwencji, wiele przeciwieństw, wiele sprzecznych emocji. Dramat idealny na naszą rozchwianą, nieposklejaną, porozbijaną na kawałki współczesność. Kluczem do spektaklu będą słowa Goplany „poplątałam ludzkie losy”. Chcę opowiadać o chaosie świata, o jego rozpadzie - mówi Kilian. - Szykuje się wierne Słowackiemu, ale raczej gorzkie przedstawienie. W warstwie wizualnej jego esencją będzie drapieżne i ironiczne malarstwo Jarosława Modzelewskiego. Muzykę tworzy Adam Walicki. To nasze pierwsze spotkanie i bardzo się z niego cieszę - dodaje reżyser.
W roli tytułowej zobaczymy Alicję Parczewską.
Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”
W inscenizacji Jarosława Kiliana wykorzystane zostały obrazy Jarosława Modzelewskiego.
Jarosław Modzelewski (ur. 1955) - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów- malarz, ilustrator, grafik, plakacista, wybitny przedstawiciel polskiego malarstwa figuratywnego, pedagog. W 1980 roku obronił dyplom z malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego, gdzie później prowadził pracownię. Był współzałożycielem Gruppy, z którą wystawiał przez blisko dziewięć lat od 1983 roku. Jest uważany za jedną z głównych postaci "Ekspresji lat 80.". W latach 1986-89 tworzył obrazy figuralne, których forma odpowiadała zasadom realizmu. Modzelewski uważa, że lata 90. były najważniejszymi w jego twórczości. Wówczas wspólnie z Markiem Sobczykiem, prowadził prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie. Od 1997 roku artysta operuje temperą, porzucił technikę malarstwa olejnego. Otrzymał Paszport „Polityki” za rok 1998 i jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa (2004).