Balladyna

Balladyna

Balladyna

Premiera: 26-04-2024

Spektakl rekomendowany dla Widzów od 12 roku życia.

autor: Juliusz Słowacki

reżyseria, adaptacja, scenografia: Jarosław Kilian

kostiumy: Dorothée Roqueplo

muzyka: Adam Walicki

choreograf: Jacek Przybyłowicz

inspicjentka/suflerka: Agata Żuczkowska

W inscenizacji Jarosława Kiliana wykorzystane zostały obrazy Jarosława Modzelewskiego.

Czas trwania: 3 h 10' z antraktem

Kup bilet

Aktorzy

"W swojej „podróży” Balladyna wielokrotnie dostaje szansę zatrzymania się, wycofania, ale jak Makbet brnie dalej. Droga ku złu wciąga ją i pochłania, pcha dalej i nie daje wyjścia w jasną przyszłość. Można powiedzieć, że celem podróży jest odnalezienie samego siebie. Balladyna rażona piorunem dochodzi do punktu samopoznania, zaakceptowania świadomości swoich uczynków, swego grzechu i zbrodni. Myślę, że istotą tej opowieści o podróży bohatera jest ostatecznie rozpoznanie samego siebie,  jakiekolwiek miałoby to mieć straszliwe konsekwencje".
W programie spektaklu "Balladyna" publikujemy wywiad z reżyserem Jarosławem Kilianem wraz ze zdjęciami Marty Ankiersztejn. 
KLIKNIJ
 i przeczytaj cały tekst.

 

„Balladyna” Juliusza Słowackiego - i wszystko jasne? Otóż nie.
Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego Teatru Lalka, dobrze już znany olsztyńskiej publiczności. 
Artysta, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty (poprzednio realizował ją m.in. w warszawskich teatrach Powszechnym i Polskim), zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów, z jakimi kojarzymy jego inscenizacje.
Wracam do „Balladyny”, bo jest na nią dzisiaj wyjątkowy czas - opowiada Jarosław Kilian. - W tej sztuce znajdziemy i kryminał, i horror, i dramat historyczny, i coś z Szekspira, i cudowność zmieszaną z grozą zatopioną w prasłowiańskich wątkach, wiele ludowości, a nawet coś z komedii absurdu. Wiele konwencji, wiele przeciwieństw, wiele sprzecznych emocji. Dramat idealny na naszą rozchwianą, nieposklejaną, porozbijaną na kawałki współczesność. Kluczem do spektaklu będą słowa Goplany „poplątałam ludzkie losy”. Chcę opowiadać o chaosie świata, o jego rozpadzie - mówi Kilian. - Szykuje się wierne Słowackiemu, ale raczej gorzkie przedstawienie. W warstwie wizualnej jego esencją będzie drapieżne i ironiczne malarstwo Jarosława Modzelewskiego. Muzykę tworzy Adam Walicki. To nasze pierwsze spotkanie i bardzo się z niego cieszę - dodaje reżyser.
W roli tytułowej zobaczymy Alicję Parczewską.

Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”


W inscenizacji Jarosława Kiliana wykorzystane zostały obrazy Jarosława Modzelewskiego.

 

 

Kup bilet