Mistrzowskie Warsztaty z Dorotą Pomykałą

"Mistrzowskie Warsztaty z Dorotą Pomykałą"

Mistrzowskie Warsztaty Plus - są to zajęcia typu masterclass przeznaczone dla amatorskich grup teatralnych z Warmii i Mazur, wspierające tworzenie autorskiego projektu teatralnego.
W ramach Mistrzowskich Warsztatów grupa otrzymuje pakiet zajęć praktycznych masterclass i konsultacji artystycznych z wyjątkowym zawodowym twórcą teatralnym. Jednym z sześciu wyłonionych w naborze zespołów jest „Teatr Prawie Dorosły” z Bartąga. To właśnie oni w terminie 2-6 października odbędą niezwykłe warsztaty teatralne pod czujnym okiem aktorki Doroty Pomykały.

Spektakle, które powstaną pod okiem mistrzów zobaczymy w trakcie Festiwalu Teatralne Mikołajki w dniach 5-7 grudnia.
Wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów w działaniach.

Dorota Pomykała:

Aktorka teatralna i filmowa. Zagrała kilkadziesiąt roli w spektaklach, filmach, serialach i teatrach telewizji. W 1981 roku uzyskała dyplom na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Na scenie zadebiutowała w 1979 roku w wieczorze poetyckim „Jan Kochanowski” w reżyserii Jana Korwina-Kochanowskiego. Do dziś związana z Narodowym Teatrem Starym w Krakowie. Gościnnie występowała w łódzkim Teatrze Nowym, warszawskich Rozmaitościach, na krakowskich scenach Teatru Bagatela i Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz w Teatrach Studio i Polonia w Warszawie. Występowała w przedstawieniach Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Laco Adamika, Tadeusza Łomnickiego, Mikołaja Grabowskiego, Andrzeja Wajdy, Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego.

 W kinie Pomykała pojawiła się po raz pierwszy w 1978 roku w „Aktorach prowincjonalnych” w reżyserii Agnieszki Holland. Jej pierwszą dużą rolą filmową była Helena Pogorzelska w „Ojcu królowej” Wojciecha Solarza. W 1980 roku zagrała w serialu telewizyjnym „Punkt widzenia” Janusza Zaorskiego, gdzie wcieliła się w postać młodej aktorki Liliany. W 1982 roku aktorka zagrała Jolę - prostytutkę w „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego, głośnym filmie rozgrywającym się w półświatku karciarzy. W 1989 roku Pomykała zagrała Martę w debiucie fabularnym Jacka Skalskiego – „Chce mi się wyć”, który porównywany był przez krytykę z jednej strony do „Ostatniego tanga w Paryżu” Bernarda Bertolucciego, a z drugiej do „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy.

W 1993 roku Pomykała wcieliła się w poetkę Klarę w filmie Andrzeja Barańskiego „Dwa księżyce”, w tym samym czasie wszedł na ekrany „Tylko strach” Barbary Sass (1993) z jej udziałem a rok później zagrała w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra wg prozy Jerzego Pilcha (1994).

W nowym stuleciu można było ja oglądać m.in w „Z odzysku” (2005) Sławomira Fabickiego, w „senności” (2008) Magdaleny Piekorz, a następnie w „Ki” Leszka Dawida (2011). W 2020 roku zagrała Renatę w nominowanym do Oscara filmie krótkometrażowym w reżyserii Tadeusza Łysiaka „Sukienka”. Za swoją ostatnią rolę w filmie „Kobieta na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej otrzymała nagrodę za najlepszą kreację aktorską na Festiwalu Tribeca w Nowym Jorku oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2022). W 2023 za tę kreację została wyróżniona Orłem – Polską Nagroda Filmową.

Inne nagrody:

  • 1981 - Nagroda Specjalna Jury na 4. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu;
  • 2002 - Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę żeńską, za rolę matki „Goździka” w filmie „Moje miasto” Marka Lechkiego na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni;
  • 2003 - Nagroda aktorska za rolę Corinne w spektaklu „Na wsi” Martina Crimpa w reżyserii Mariusza Grzegorzka w Teatrze Studio w Warszawie na 3. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu;
  • 2004 - Nagroda dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu - za rolę Corinne w przedstawieniu „Na wsi” Martina Crimpa w reżyserii Mariusza Grzegorzka w Teatrze Studio w Warszawie na 39. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form „Kontrapunkt” w Szczecinie;
  • 2014 - Specjalna Nagroda Aktorska za rolę Polska Mama w przedstawieniu „Bitwa Warszawska 1920” Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Wydarzenie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

   Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.