Najsłynniejszy teatr Budapesztu na olsztyńskiej scenie!

"Najsłynniejszy teatr Budapesztu na olsztyńskiej scenie!"

Przed nami ostatni ze spektakli Festiwalu VIA CARPATIA 2022

 
22 października (sobota) o godzinie 19:00 na Dużej Scenie wystąpi przed nami najsłynniejszy teatr Budapesztu - Teatr im. Józefa Katony, ze spektaklem „MELANCHOLY ROOMS”
 

„Muzyczna samotność na osiem głosów” – tak brzmi podtytuł wyjątkowej scenicznej medytacji wyreżyserowanej przez Jakaba Tarnócziego w najsłynniejszym teatrze Budapesztu. Jesteśmy na wystawie, której nikt nie odwiedza. W sali szpitalnej, gdzie muzyk obserwuje swą żonę na granicy życia i śmierci. W laboratorium przy naukowcu badającym wpływ muzyki na mózg. W kuchni mieszkania, w której nigdy nie spotykają się dwie aktorki, jego lokatorki. W piwnicznym pokoju, gdzie odpoczywa wyczerpany mężczyzna. W garderobie obok coraz bardziej obsesyjnie przeglądającego się w lustrze aktora. Z artystką całe życie szukającą fotograficznego odbicia mitu Orfeusza i Eurydyki.
Minimum słów, maksimum emocji oraz zapadających w pamięć obrazów – tak można podsumować „Melancholy Rooms”. To kompozycja wizualno-muzyczna przywołująca archetypiczne postaci europejskiej kultury, zrodzona z powszechnego doświadczenia pandemii. Osiem samotności opowiadanych słowem, muzyką i śpiewem staje się podczas seansu wspólnotowym doświadczeniem.

Jakab Tarnóczi jest jednym z najciekawszych węgierskich reżyserów młodego pokolenia. Ukończył Uniwersytet Sztuki Teatralnej i Filmowej w Budapeszcie w ostatnim roczniku przed wybuchem pandemii oraz przejęciem uczelni przez ekipę wyznaczoną przez rząd Viktora Orbána, co poskutkowało faktyczną anihilacją szkoły. Zaczynał od sztuk klasycznych, stopniowo kierując się ku spektaklom muzycznym, które stanowią jego największą pasję. Od 2020 pracuje jako reżyser rezydent w Teatrze im. Józefa Katony w Budapeszcie, będąc też członkiem jego rady artystycznej. Realizuje wyłącznie autorskie scenariusze, szukając linii łączących sztukę dramatyczną z różnymi stylami muzycznymi.

Teatr im. Józefa Katony nie bez przyczyny uważany jest za najważniejszą scenę Budapesztu i całych Węgier. Założony w latach 80. renomę wyrobił sobie jeszcze w tej samej dekadzie jako miejsce nieskrępowanej myśli i artystycznego fermentu. Pracowali tu najważniejsi reżyserzy z założycielem Katony i wieloletnim dyrektorem Gáborem Zsámbékim, a także Tamásem Ascherem, Viktorem Bodó, Árpádem Schillingiem i Gáborem Maté (obecny dyrektor placówki). Pozycję instytucji potwierdziło zaproszenie do prestiżowej Unii Teatrów Europy, do której teatr nadal należy. Klucz do sukcesu stanowi umiejętne połączenie klasyki z węgierskimi i europejskimi sztukami współczesnymi. Specjalnie dla teatru piszą autorzy rodzimi z Györgym Spiró na czele, w repertuarze pojawiają się też dramaty polskie. Na ten sezon zaplanowano realizacje utworów Stanisława Ignacego Witkiewicza i Tadeusza Słobodzianka.

Bilety do nabycia TU


Festiwal Via Carpatia 2022 jest realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.