Opętani - premiera 29.08.2020 r.

Opętani - premiera 29.08.2020 r.

"Opętani - premiera 29.08.2020 r."

   Zapraszamy na ostatnią premierę tegorocznych wakacji – ekscytujący spektakl „Opętani” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Tym spektaklem otworzymy sezon 2020/2021.

   To znakomita intryga kryminalna, w której nie zabraknie romansu, zbrodni, tajemnic i elementów grozy.

   „Opętani” to powieść Witolda Gombrowicza, którą napisał pod pseudonimem Z. Niewieski, jako powieść sensacyjną w odcinkach. Zgodnie z wymogami gatunku musiała być intrygująca i na tyle wciągająca dla czytelników, by z zapartym tchem śledzili losy bohaterów w kolejnych wydaniach gazet codziennych. Gombrowicz tworząc „czytadło” adresowane do szerokiego grona odbiorców sięgnął po różne motywy literatury popularnej, zachowując przy tym swój wyjątkowy styl.


   Mariusz Sieniewicz w programie do spektaklu pisze tak: Opętani są wzorcową warsztatowo przygodą pióra wysokoartystycznego z gatunkiem poślednim. [...] Raz już Gombrowicz się sparzył, gdy z Tadeuszem Kępińskim postanowili napisać powieść sensacyjną (jak to subtelnie ujął: „brechtę”) i zarobić „kupę forsy”. Nic z tego nie wyszło, poza zgagą, że napisać złą powieść jest równie trudno, jak dobrą. Opętanych można uznać za drugą próbę, zamierzoną skromniej: autor Zbrodni z premedytacją musiał z premedytacją ratować swoje finanse. Dlatego pojawił się Niewieski, Zbigniew Niewieski – James Bond romansu in spe.

   Niewieski słał do „Kuriera Czerwonego” i „Expressu” kolejne odcinki, odbierając pierwsze splendory od „taksówkarzy i przekupek straganowych”. Pyrrusowe zwycięstwo, ponieważ niektóre były niczym nóż w plecy. Pewna dama z ówczesnej warszawki perorowała: „Dopiero czytając Opętanych, dostrzega się bzdury Ferdydurke. Jestem przekonana, że Gombrowicz nie potrafiłby napisać takiej książki.” [...]”

   Całość tekstu do przeczytania w programie do spektaklu, który można kupić w Teatrze podczas spektaklu oraz w kasie Teatru.


   Premiera 29 sierpnia o godz. 19:00 na Scenie Dużej Teatru Jaracza. Pokaz przedpremierowy 28 sierpnia.

   Bilety do kupienia w kasie Teatru oraz przez stronę internetową TU

     

                    

Spektakl bierze udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.