Premiera filmu o Teatrze Jaracza

Premiera filmu o Teatrze Jaracza

"Premiera filmu o Teatrze Jaracza"

Olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza obchodzi w 2020 roku podwójny jubileusz: 95-lecia powstania Teatru i 75-lecia działalności polskiej sceny.

Świętowanie Jubileuszu w olsztyńskim Teatrze rozpoczęto już na początku roku premierą spektaklu „Dulscy. Tragifarsa kołtuńska" według Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Wojciecha Malajkata. Wybór tytułu to czytelne nawiązanie do historii polskiej sceny w stolicy Warmii, bowiem dramat Zapolskiej był pierwszym przedstawieniem wystawionym w Teatrze po zakończeniu II Wojny Światowej. W roli tytułowej wystąpiła wówczas Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa, która po przyjeździe do Olsztyna związała się z tutejszym Teatrem na stałe.
Kolejną jubileuszową odsłoną, po spektaklu w reżyserii Wojciecha Malajkata, były pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. Pokazy odbywały się na dziedzińcu teatralnym.
Z kolei we wrześniu Teatr przygotował dwie premiery. Pierwszą z nich był poruszający spektakl „Kamień" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Adama Nalepy, drugą – „Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów" w reżyserii Rudolfa Zioły, będący adaptacją przedwojennego reportażu „Na tropach Smętka" Melchiora Wańkowicza. Warto wspomnieć, że spektakl został przyjęty do VI Klasyki Żywej: Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej.

W listopadzie, miesiącu, w którym po zakończeniu wojny olsztyńska scena zaprezentowała pierwszy polski spektakl, przyszedł czas na kolejne działanie związane z Jubileuszem Teatru. 21 listopada o godz. 18.00 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Chwila, która nie powróci” w reżyserii Andrzeja Titkowa, reżysera i scenarzysty znanego z takich produkcji jak np. „Światło odbite”, „Wynajmę pokój..." czy „Dowody na istnienie Hanny K.".
Film przygotowany z okazji jubileuszu olsztyńskiej sceny jest opowieścią o Teatrze i ludziach, którzy w nim pracują. Wystąpili w nim nie tylko aktorzy, ale i pracownicy na co dzień niewidoczni dla widzów. W filmie zarejestrowano próby do spektakli oraz pracę widzianą od kulis. To niezwykła okazja do poznania Teatru Jaracza.
Film dokumentalny „Chwila, która nie powróci" będzie można obejrzeć bezpłatnie w serwisie Vimeo. Link do filmu zostanie udostępniony w mediach społecznościowych Teatru oraz na stronie internetowej.