Ruszamy z kolejną edycją Przestrzeni Sztuki!

"Ruszamy z kolejną edycją Przestrzeni Sztuki!"

Program Przestrzenie Sztuki 2023

Program Przestrzenie Sztuki narodził się z potrzeby wsparcia i zapewnienia warunków pracy artystom niezależnym przy wykorzystywaniu istniejącej infrastruktury. Jego idea opiera się na czterech filarach – artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym, a głównym zadaniem operatorów jest umożliwienie artystom niezależnym (pozbawionym na co dzień „stałego adresu”) i lokalnym środowiskom prezentacji ich przedsięwzięć, rozwijanie oferty edukacyjnej i animacyjnej oraz rozwój publiczności. Dotychczas taneczne Przestrzenie Sztuki działały w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Lublinie i Łodzi, a teatralne – w Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Działania w ramach programu to m.in.: prezentacje spektakli, rezydencje twórcze, warsztaty i projekty edukacyjne, projekty animacyjne i społeczne, szkolenia i coaching dla artystów, wspieranie badań w zakresie sztuki, udostępnianie sal warsztatowych oraz wsparcie promocyjne artystów.

W ramach tanecznych i teatralnych Przestrzeni Sztuki w latach 2020-2022 odbyło się ponad 6 tys. wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, które zgromadziły ponad 750 tys. odbiorców. W działania włączyło się także ponad 400 instytucji i podmiotów partnerskich.

W tym roku wybrano pięciu Operatorów programu Przestrzenie Sztuki Teatr:

  1. Teatr Lubuski w Zielonej Górze,
  2. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie,
  3. Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie,
  4. Centrum Kultury w Lublinie,
  5. Fabryka Sztuki w Łodzi.

Program Przestrzenie Sztuki organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: https://www.instytut-teatralny.pl/dzialalnosc/projekty-i-programy/przestrzenie-sztuki/ oraz https://nimit.pl/dzialalnosc/przestrzenie-sztuki/


Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie  proponuje spójny program działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych odpowiadający na najważniejsze potrzeby mieszkańców Warmii i Mazur, a także stwarzający szanse rozwoju artystom niezależnym z regionu i z Polski. Stworzyliśmy całościowy plan działań oparty na dwóch założeniach: dostępności i eko-zmianie. Opracowaliśmy 12 zadań do realizacji w 2023 roku:

  1. Rezydencje artystyczne
  2. Dialog międzypokoleniowy
  3. Wystawa „Kapsuła czasu”
  4. Klub Skautów Teatru Jaracza – kontynuacja warsztatów realizowanych
    w poprzednich edycjach Przestrzeni Sztuki
  5. Kluby Gońca Teatralnego - kontynuacja warsztatów realizowanych
    w poprzednich edycjach Przestrzeni Sztuki
  6. Zielony audyt
  7. Badania naukowe
  8. Konferencja „Zielona instytucja kultury”
  9.  „Scena jest Twoja” -prezentacje spektakli
  10. Kursy mistrzowskie plus - kontynuacja warsztatów realizowanych
    w poprzednich edycjach Przestrzeni Sztuki
  11. Mistrzowskie warsztaty plus - kontynuacja warsztatów realizowanych
    w poprzednich edycjach Przestrzeni Sztuki
  12. Festiwal Teatralne Mikołajki - kontynuacja wydarzenia realizowanego
    w poprzedniej edycji Przestrzeni Sztuki

Zachęcamy do obserwowania naszych działań na FB Przestrzenie Sztuki Olsztyn oraz na stronie www.teatr.olsztyn.pl w zakładce Projekt Przestrzenie Sztuki.


Program Przestrzeni Sztuki finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

   Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.