sobota dniem otwartym podczas konferencji TEATRALNA PRZESTRZEŃ KLIMATYCZNA

"sobota dniem otwartym podczas konferencji TEATRALNA PRZESTRZEŃ KLIMATYCZNA"

Każdy, niezależnie od poglądów politycznych i temperamentu, nie może mieć chyba wątpliwości, że najważniejszym wyzwaniem stającym dziś przed światem jest zapobieżenie katastrofie klimatycznej, która dzieje się tu i teraz, dotykając nas wszystkich. Nie mogą odwracać od niej oczu również placówki kulturalne i stąd zorganizowana przez Teatr Jaracza w Olsztynie konferencja "Teatralna przestrzeń klimatyczna", która odbędzie się w dniach 7-9 października.

Porozmawiamy o tym, co to znaczy prowadzić zieloną instytucję kultury, w codziennej pracy dbać o ekologiczne wzorce i wspierać środowisko naturalne. Wydarzenie adresowane jest do pracowników teatrów, ośrodków kultury, kuratorów i organizatorów festiwali, a także innych imprez kulturalnych, którzy wcześniej potwierdzili swój udział, ale inauguracyjny wykład Joanny Tabaki "Instytucje kultury w dobie zmian klimatu" (w sobotę 7 października od 12 do 13.30) oraz wszystkie sobotnie wydarzenia są dostępne dla wszystkich chętnych. Prelegentka jest trenerką, ekoedukatorką, prowadzi dwa popularne blogi, specjalizuje się w działaniach mających na celu ograniczanie złego wpływu instytucji kultury na środowisko. W swoim wystąpieniu skupi się na tym, jak placówki kulturalne mogą na własną rękę walczyć z negatywnymi zmianami klimatu oraz promować ekologiczny tryb życia.

Ponadto w ramach konferencji zaplanowano m.in. liczne warsztaty edukacyjne i prezentacje, koncert relaksacyjny, uczestnicy będą mogli obejrzeć spektakle Teatru Jaracza, a także zobaczyć prapremierę spektaklu "Koniec świata" w wykonaniu Zespołu Fundacji Kreacje Teatralne, który powstał w wyniku organizowanego przez Teatr Jaracza Konkursu na Rezydencje Artystyczne.
Konferencja "Teatralna przestrzeń klimatyczna" jest organizowana w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.

 

Program na sobotę prezentuje się następująco:

SCENA KAMERALNA

godz. 12:00 – 13:30
Instytucje kultury w dobie zmian klimatu - wykład Joanny Tabaki
Współczesne instytucje kultury mają obowiązek nie tylko promowania wartości artystycznych, ale także odgrywają kluczową rolę w edukacji społeczeństwa na temat ekologicznych wyzwań. W czasach coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatu, instytucje kultury już stają się centrami działalności społecznej, promując zrównoważony rozwój i aktywizm ekologiczny. Porozmawiamy, jak kultura może stać się ważnym narzędziem w walce ze zmianami klimatu.

godz. 13:45-14:45
#zielona instytucja kultury - prezentacja Małgorzaty Czaplarskiej, dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie, na temat praktyk międzynarodowego projektu #zielona instytucja kultury, realizowanego we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

godz. 15:00-16:00
Po stronie natury - polityka środowiskowa w Teatrze Zagłębia - prezentacja Iwony Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia w Sosnowcu, na temat praktycznych działań proekologicznych w teatrze.

SCENA U SEWRUKA

godz. 19:00
Kąpiel w dźwiękach - koncert relaksacyjno-harmonizujący Alicji Ruczko z towarzyszeniem muzyków
Okazja do spotkania ze sobą i z dźwiękiem. Podczas koncertu usłyszymy zestaw mis tybetańskich, subtelnie brzmiącą kalimbę, tongue drumy, dzwoneczki koshi, wzmocni nas brzmienie bębna szamańskiego oraz oceanicznego. Prowadzić nas będą głos i gitara w stroju 432 Hz. To zestawienie ma działanie głęboko relaksujące i harmonizujące, koi ciało i emocje. Podróż ta, jest też przyjemnym doświadczeniem pojednania i zintegrowania ciała, umysłu i serca.
Czas trwania ponad 1h

 

Joanna Tabaka 
Trenerka i ekoedukatorka w zakresie ograniczania negatywnego wpływu instytucji i działań kulturalnych na środowisko oraz ekspertka ds. budowania strategii rozwoju publiczności w sektorze kultury. Przeprowadziła ponad 200 warsztatów i spotkań dla lokalnych domów kultury, bibliotek, teatrów i muzeów w całej Polsce. Autorka dwóch publikacji o ekologizacji instytucji kultury: „Kultura naturze, z Syrenką w tle. Dobre praktyki proekologiczne w warszawskich instytucjach kultury” oraz „Zielona Instytucja Kultury. O stawaniu się miejscem kultury przyjaznym naturze”. Prowadzi dwa blogi: „Widok na Widownię” (od 2015) i „Zielona Instytucja Kultury” (od 2020). Fascynują ją psychologiczne aspekty inicjowania i podtrzymywanie zielonych nawyków.

Małgorzata Czaplarska
Absolwentka filologii romańskiej UAM w Poznaniu oraz wydziału lingwistyki Uniwersytetu René Descartes w Paryżu. Stypendystka rządu francuskiego w École Nationale d’Administration (ENA) w Strasburgu. Absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury SGH w Warszawie. Inicjatorka i koordynatorka projektów międzynarodowych. Od 2018 roku kieruje Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor - Warmia i Mazury w Olsztynie, samorządową instytucją kultury Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Iwona Woźniak
Dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu, menadżerka kultury, teatrolożka, animatorka kultury, reżyserka. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale Wiedzy o Teatrze. Ukończyła Akademię Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Uniwersytet Opolski wydział oświatowo-pedagogiczny, a także Uniwersytet Ekonomicznym w Katowicach zdobywając tytuł menadżera kultury. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Pomysłodawczyni wielu działań społeczno-artystycznych i edukacyjnych. Naukowo zajmuje się badaniem kultur lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem teatrów obrzędowych i etnoteatrów. Propagatorka działań proekologicznych.

Alicja Ruczko
Pieśniarka, specjalistka w dziedzinie emisji i terapii głosu, uzdrowicielka dźwiękami mis tybetańskich. Od wielu lat zgłębia tajniki medycyny wibracyjnej i jej oddziaływanie na człowieka. Ma też doświadczenie w dziedzinie pracy z pieśnią tradycyjną, sztuką performatywną oraz rytualną. Od 2006 roku prowadzi swoją praktykę Studio Głosu i Dźwięku, współpracuje z ośrodkami wspierającymi rozwój człowieka. Jest twórczynią Praktyk Głosowych bazujących na pracy z organicznym ciałem oraz Jodze Dźwięku (Nada Jaga). Tworzy zespół Spirit Tree, w ramach którego śpiewa i komponuje muzykę. Wykłada w Policealnym Studium Aktorskim w Olsztynie.


Wydarzenie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

   Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.