Studium Reportażu - GŁUSZA - Anna Goc

"Studium Reportażu - GŁUSZA - Anna Goc"

Gościnią kolejnego spotkania w ramach Studium Reportażu była dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego” - Anna Goc.
Czy ludzi można opuścić językowo? Nie dać im prawa do języka? Albo za wszelką cenę nakłaniać do nauczenia się innego języka, którym posługuje się większość, chociaż dla wielu z nich to zadanie niewykonalne?
O słyszących głusi mówią czasem „słyszaki”.
Czy słyszaki rozumieją świat głuchych, czy zadają sobie sprawę z ich wykluczenia?
Dotąd o głuchych wypowiadali się głównie ci, którzy słyszą. Teraz głusi chcą opowiedzieć o sobie sami.
 
To był wyjątkowy wieczór reportażu z Anną Goc, jej książką "Głusza" oraz gośćmi, którzy zaszczycili nas swpoja obecnością.
 
Spotkanie było tłumaczone na język migowy, a poprowadził je Włodzimierz Nowak.
Podczas spotkania aktorka naszego Teatru - Barbara Prokopowicz odczytała fragment książki.

 

Anna Goc
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, do 2012 roku związana z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”. Laureatka Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2018), wcześniej nagrodzona w kategorii Reportaż prasowy (2016, 2017, 2018) i News (2011). Wyróżniona w finale V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek (2015). Nominowana do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2015), XX Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2017), Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej (2018) oraz Nagrody Grand Press w kategorii Reportaż prasowy (2017, 2018, 2021). W 2021 roku wyróżniona przez Amnesty International Polska za reportaże o głuchych.
 

 

 
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki”, który organizuje i finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
 

 

Działanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.