W 80 dni dookoła świata

W 80 dni dookoła świata

W 80 dni dookoła świata

Premiera: 29-06-2024

Autor: Inspirowane powieścią Juliusza Verne’a   

tekst i dramaturgia: Joanna Kowalska
reżyseria: Piotr Ratajczak
scenografia, reżyseria świateł: Marcin Chlanda
kostiumy : Katarzyna Sobolewska
choreografia: Arkadiusz Buszko
muzyka: Anna Stela 
inspicjent/sufler: Agata Żuczkowska

W spektaklu używane jest światło stroboskopowe.

Kup bilet

Aktorzy

„Podróże zawsze ekscytowały ludzi. Nic zatem dziwnego, że opublikowaną w 1872 roku powieść Juliusza Verne’a „W 80 dni dookoła świata”, opowiadającą o tytułowej podróży ekscentrycznego dżentelmena Phileasa Fogga i jego służącego Passepartout, przetłumaczono na 90 języków i wielokrotnie ekranizowano. Ponad 150 lat później, w Teatrze Jaracza w Olsztynie, Piotr Ratajczak i Joanna Kowalska stworzyli spektakl inspirowany tą kultową powieścią”.
W programie spektaklu „W 80 dni dookoła świata” publikujemy tekst oraz zadania dla dzieci i młodzieży autorstwa pedagożki Anny Zalewskiej-Uberman wraz ze zdjęciami Natalii Kabanow.
KLIKNIJ i przeczytaj cały tekst.

 

„W 80 dni dookoła świata” na motywach powieści Juliusza Verne’a to spektakl familijny, pełen przygód i wciągających opowieści o różnych kulturach i tolerancji. Po przeszło 150 latach od powstania powieści Verne’a twórcy wciąż widzą w niej inspirację do zabawy, promowania otwartej postawy na świat i wspaniały materiał do budowania na scenie fascynujących krain. Bohaterowie podróżujący po świecie wciąż są intrygujący, ponieważ kierują się odwagą, fantazją, uczciwością i życzliwością wobec innych ludzi.

Wszyscy twórcy mają bogaty dorobek w polskim teatrze, zdobyli już wyróżnienia i nagrody i wspólnie zrealizowali niejeden spektakl. Teatr Jaracza również współpracował z nimi kilkakrotnie. Za każdym razem spektakle Piotra Ratajczaka i jego zespołu realizatorów cieszyły się bardzo dobrymi opiniami u widzów i krytyków. To twórca, który potrafi reżyserować dynamiczne spektakle, z poczuciem humoru i barwnymi postaciami. Stawia też ciekawe wyzwania przed aktorami proponując im granie wielu ról w jednym spektaklu.

Co ważne Piotr Ratajczak potrafi też porozumieć się z młodymi widzami. W Teatrze Jaracza wystawił adaptację „Stawiam na Tolka Banana” Adama Bahdaja. Spektakl ten zagraliśmy wiele razy na swojej scenie, objechaliśmy z nim województwo w ramach programu Teatr Polska, a także pokazywaliśmy na Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie.

Jesteśmy pewni, że potencjał tkwiący w powieści Juliusza Verne’a w połączniu z tym zestawem realizatorów da wspaniały efekt.

Kup bilet